Nowy szlak w Małopolsce

2012-09-09

Rozpoczęło się właśnie wytyczanie, oznakowanie i wyposażanie w infrastrukturę małopolskiego odcinka Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Projekt o łącznej wartości blisko 6,7 mln złotych otrzymał właśnie dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości niemal 5 mln złotych. Turyści będą mogli oglądać pola dawnych bitew, obiekty architektury militarnej, cmentarze wojenne.

  

Nowy szlak obejmie między innymi trasę przemarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudzkiego, pole bitwy pod Gorlicami, forty Twierdzy Kraków, 86 cmentarzy w powiecie tarnowskim. Osią małopolskiego odcinka jest szlak samochodowy, który liczyć będzie 455 kilometrów. Trasa ma połączyć 37 miejscowości, w tym Kraków, Tarnów i Nowy Sącz, ale także niewielkie ośrodki, jak na przykład Kaliś, Łowczówek czy Staszkówkę – wciąż czekające na swoje odkrycie. Realizacji szlaku przyświeca też potrzeba zaakcentowania, że to właśnie w Małopolsce rozpoczęła się polska walka o niepodległość. Stąd włączenie do szlaku np. krakowskich Oleandrów, skąd 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła Pierwsza Kompania. Pierwsze prace nad małopolskim szlakiem ruszyły w 2010 roku na zlecenie województwa małopolskiego. Wówczas, w ramach konkursu ofert pn. „Małopolska Gościnna”, tarnowski oddział PTTK rozpoczął realizację tego projektu przy współpracy z Powiatami Gorlickim i Tarnowskim. Teraz dalszy rozwój tej inicjatywy odbywać się będzie w ramach projektu pn. „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – Małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego Wojny Światowej – etap I”, realizowanego w partnerstwie dziesięciu jednostek samorządu terytorialnego z regionu. Oprócz wytyczenia szlaku samochodowego oraz budowy ścieżek pieszo-rowerowych, w ramach projektu zaplanowano między innymi wyznaczenie trzech pętli tematycznych odnoszących się do najważniejszych etapów walk, jakie toczyły się podczas I wojny na terenie Małopolski („Bitwa pod Krzywopłotami”, „Cmentarze wojenne Ziemi Tarnowskiej”, „Bitwa gorlicka”), rozwój infrastruktury turystycznej, wykonanie tablic informacyjnych, renowacje zabytkowych obiektów. Nie zapomniano również o promocji szlaku – planowane jest uruchomienie jego strony internetowej, wydanie przewodnika i mapy oraz przygotowanie mobilnej wystawy o historii frontu wschodniego I wojny światowej w Małopolsce. Małopolski odcinek szlaku ma być gotowy w 2014 roku.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail