Turystyka w górę

Według Barometru Światowej Turystyki UNW TO, ruch turystyczny w sezonie letnim powinien zanotować lekki wzrost w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Szacuje się, że w okresie maj-sierpień na półkuli północnej podróżować będzie około 415 mln turystów. Początek roku był również optymistyczny.

 

W ciągu pierwszych czterech miesięcy roku liczba turystów na całym świecie korzystających z noclegu wzrosła o około 5 proc. w stosunku do tego samego okresu 2011roku i wynosiła 285 mln. (przyrost o 15 mln.). Najlepsze wyniki zanotowano w regionie Azji i Pacyfiku oraz Afryki. Tam wzrost liczby turystów wyniósł po 8 proc. Wzrosty nastąpiły tu po ubiegłorocznej stagnacji, a w niektórych krajach po dużych spadkach w 2011 roku. Tak było w przypadku Afryki Północnej, gdzie wzrost wyniósł 11 proc. Najbardziej spektakularne zwiększenie liczby turystów nastąpiło w Tunezji (+48 proc.), co wynika z odbicia po załamaniu ruchu związanego z sytuacją polityczną. Bliski Wschód notuje na razie niewielki wzrost (+1 proc.) jednak poszczególne kraje zanotowały silne odbicie. W przypadku Egiptu liczba turystów wzrosła o 29 proc. W Europie zanotowano w pierwszych czterech miesiącach 4 procentowy wzrost ruchu turystycznego. W obu Amerykach wzrost ten wyniósł 6 proc. Wzrost zanotowano również w liczbie rezerwacji lotniczych. W okresie maj-sierpień jest ona o 5 proc. większa niż w tym samym czsie w roku 2012. UNWTO prognozuje wzrost ruchu turystycznego w całym roku 2012. Według ekspertów organizacji ma on wynieść około 3-4 proc.


Wydanie: 5/2012, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail