Turystyczny przemysł wydobywczy…

Kopalnie dla wielu osób kojarzą się tylko z przemysłem i uciążliwościami. Tymczasem okazuje się, że mogą być atrakcją turystyczną. I to zarówno te, które od dawna są nieczynne jak i te, które wciąż prowadzą wydobycie.

 

 
 
Najprawdopodobniej zdecydowana większość Polaków zapytana o kopalnie wskazałaby na Śląsk, jako region kojarzony z tymi obiektami. Jednak jeśli chodzi o obiekty, które można zwiedzać to ten górniczy region ma poważną konkurencję w innych częściach kraju, choć i sam oferuje kilka naprawdę ciekawych obiektów udostępnionych turystom.
 
 
Solne muzea
 
Jednak najbardziej znanymi polskimi kopalniami odwiedzanymi przez turystów nie są kopalnie węgla, ale soli. Dwie najstarsze to kopalnie w Wieliczce oraz Bochni. Wieliczka wpisana jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Oferta jest naprawdę imponująca i obejmuje poza typowym zwiedzaniem poszczególnych tras również możliwość organizacji imprez takich jak kongresy itp. Odbywają się tam także regularnie rozmaite wydarzenia kulturalne. Same trasy są stale rozwijane. Poza doskonale znaną trasą turystyczną już wkrótce zostanie udostępniona nowa trasa górnicza. Jest to nowy i różny od dotychczasowego szlak. Skierowany zarówno do osób, które zwiedziły już trasę turystyczną i chciałyby poznać „od kulis” życie kopalni, a także do tych ciekawych świata, zainteresowanych tajemnicami podziemi, którzy lubią niekonwencjonalne sposoby zwiedzania. Na trasie górniczej każdy staje się początkującym górnikiem i zbiera doświadczenie pod okiem przodowego – niekonwencjonalnego przewodnika, który zamiast snuć opowieści o historii miejsca, wprowadza grupę w tajniki górniczego fachu. Trasa zwiedzania znajduje się w zupełnie innym rejonie kopalni niż najpopularniejsza trasa turystyczna. Szlak zaczyna się w usytuowanym w centrum miasta szybie Regis i prowadzi podziemnymi wyrobiskami, które do tej pory nie były udostępniane. Trasa górnicza będzie dostępna zarówno dla turystów indywidualnych jak i dla grup zorganizowanych. Również kopalnia soli w Bochni stale rozwija się i wzbogaca swoją ofertę. Na trasie turystycznej, wyznaczonej głównie na terenie wykopalisk, powstała technik multimedialnych ekspozycja sprawia wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok nas. Dawne techniki wydobywcze, transportu oraz zagrożenia występujące w kopalni zostały przedstawione za pomocą holograficznych i...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail