Jak płacą w turystyce?

Zgodnie z danymi GUS najczęstsze miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto otrzymywane przez pracowników gospodarki narodowej wynosiło 2020,13 zł. Zarobki do tej wysokości otrzymywało 25,4 proc. pracowników. A jak zarabia się w turystyce?

  

Zmienność zarobków w turystyce jest wyjątkowo duża. Zależy od sezonu, regionu kraju a nawet od… pogody. Również forma zatrudnienia nie ułatwia zrobienia bilansu. Na bardzo wielu stanowiskach nie pracuje się na stałej umowie, ale albo w ramach samo zatrudnienia, albo umowy o dzieło czy zlecenie. Nawet w przypadkach gdy praca świadczona jest na podstawie umowy o pracę, zmienna część wynagrodzenia w formie premii czy prowizji jest nierzadko większa niż płaca zasadnicza. Chcąc przedstawić obraz najbliższy realnym zarobkom postanowiliśmy przy niektórych zawodach nie sumować ewentualnych dniówek. Dotyczy to przede wszystkim zawodów pracujących „na akord” jak np. piloci czy przewodnicy, ponieważ na ich pensje składa się wiele elementów i do tego potrafią znacząco różnić się w zależności od sezonu, pozycji i renomy na rynku. W efekcie są pracownicy dostający zlecenia przez większą część roku, inni pracują tylko w najwyższym sezonie, w pozostałym okresie utrzymując się z oszczędności. Nie dokonaliśmy również dokładnego przeliczenia kwotowego jeśli chodzi o prowizje. W tym przypadku również wynika to z dużych różnic jakie występują nawet w tym samym...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail