Optymizm UNWTO

2012-12-14

Liczba podróży międzynarodowych turystów wzrosła o 4 proc. (280 mln) w okresie od stycznia do sierpnia 2012 r. w porównaniu do tego samego okresu 2011. Według najnowszego Światowego Barometru Turystyki UNWTO odporności turystyki międzynarodowej na kłopoty światowej gospodarki potwierdzają również pozytywne informacje dotyczące przychodów w turystyce i wydatków turystów.

  

Zdaniem ekspertów UNWTO w tym roku nastąpi przekroczenie liczby miliarda turystów, którzy wyjadą za granicę. – Wzrost ten jest bardzo pozytywnym wynikiem w świetle globalnej sytuacji gospodarczej. Musimy jednak zachować ostrożność, pomimo kilku słabszych miesięcy w ciągu roku, trend wzrostowy powinien się utrzymać – skomentował wyniki sekretarz generalny UNWTO, Taleb Rifai. UNWTO przewiduje wzrost w turystyce o 3 do 4 proc. w całym roku, natomiast prognozuje niewielkie spowolnienie popytu na 2013 (2 do 4 proc.). Gospodarki wschodzące, gdzie wzrost ruchu turystycznego wynosił średnio 5 proc. zyskały w porównaniu z krajami rozwiniętymi, gdzie wzrost wyniósł 4 proc. Wzrost był silniejszy w regionie Azji i Pacyfiku oraz Afryki. Oznaki ożywienia nadal wykazuje rynek bliskowschodni. Zanotowano również wzrost ruchu turystycznego w Europie (3 proc.). Jednak rozkładał się różnie w poszczególnych regionach Starego Kontynentu. Najlepiej wyglądała sytuacja w Europie Środkowej i Wschodniej (9 proc.). Europa Zachodnia odnotowała wzrost 3 proc. Gorzej sytuacja wyglądała w części południowej (1 proc.). Najmniejszy wzrost (0,2 proc.) zanotowano zaś w Skandynawii. Zanotowano również wzrost przychodów w turystyce. Wśród 10 rynków o największych dochodach z tego segmentu zanotowano znaczne wzrosty. Wyniosły one w Hong Kongu (17 proc.), USA (8 proc.), Niemczech (7 proc.), Francji (5 proc.) i Wielka Brytania (4 proc.). Wiele krajów zanotowało wzrost dwucyfrowy np. Japonia (48 proc.), Szwecja (26 proc.), Republika Południowej Afryki (26 procent).


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail