Zimą w Bieszczady i na pogórze

Podkarpacie należy do grupy kilku województw posiadających naturalne walory dla rozwoju turystyki zimowej. Większość powierzchni województwa zajmują góry lub pogórze, ponadto okres zalegania śniegu jest tu stosunkowo długi.

  

Oczywiście góry na terenie województwa nie są może imponującej wielkości, jednak nie ustępują pod tym względem innym pasmom Beskidów. Również tym o wiele lepiej zagospodarowanym. Wydaje się, że te naturalne atuty nie są dostatecznie wykorzystane.

 

Nie tylko zjazdy

Paradoksalnie część problemu tkwi w wyjątkowości tego regionu. Z tego powodu część terenów objęta jest różnymi formami ochrony. Jej najbardziej restrykcyjna forma dotyczy terenu Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Nie powstanie tam żaden duży ośrodek narciarski. Jednak narciarstwo zjazdowe, choć jest symbolem wypoczynku zimowego nie jest jedyną formą turystyki zimowej jaką można rozwijać. Podkarpackie ma ciekawą ofertę narciarstwa biegowego (które powoli zyskuje w naszym kraju na popularności). Niewątpliwie ma na to wpływ fakt, że trasy biegowe zwykle nie kolidują tak bardzo z wymogami ochrony środowiska jak ma to miejsce w przypadku tras zjazdowych. Zapewne z tego powodu ciekawą ofertę dla miłośników tej aktywności ma między innymi Wetlina, która z powodu położenia na granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego ma ograniczone możliwości rozwoju niektórych rodzajów infrastruktury. W przypadku wspomnianych tras jest to (co warte podkreślenia) efekt lokalnej inicjatywy. Kilka lat temu członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic wytyczyli i oznakowali około 20 km tras biegowych, które utrzymywane są w stosunkowo dobrym stanie. W miarę możliwości jest na nich wytyczany ślad. Są to bardziej trasy turystyczne niż ściśle biegowe, jednak charakter okolicy wydaje się sprzyjać bardziej wędrówkom na nartach niż intensywnym biegom. Z uwagi na fakt, że spora część tras biegnie po drogach wykorzystywanych do zrywki drewna nie zawsze są one dostępne, nie sposób jednak nie docenić podjętych działań, które...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail