Wzorzec umowny do poprawki

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów każdego roku – zwłaszcza w okresie wakacyjnym – napływa szereg skarg na organizatorów turystyki. Dzieje się tak, ponieważ organizatorzy należą do grona przedsiębiorców, którzy najczęściej korzystają z umów masowych.

  

Ich celem jest w sposób szybki i ujednolicony doprowadzić do zawarcia szeregu typowych transakcji. I nie stanowiłoby to problemu, gdyby nie to, że wzorce wykorzystywane w tego typu umowach zawierają niedozwolone klauzule umowne, co z kolei naraża organizatorów turystyki na złą prasę i liczne problemy.

 

Gotowe wzorce

Organizatorzy turystyki wykorzystują wzorce umowne, dzięki którym mogą z góry określić ich treść. Drugą stroną takiego kontraktu jest konsument, który nie ma możliwości negocjowania jego warunków, a jego rola sprowadza się do podpisania umowy lub jej odrzucenia w całości. Powoduje to niebezpieczeństwo, że wzorzec będzie zawierał postanowienia, które będą dla konsumenta niekorzystne lub nawet takie, które są sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa. Niestety organizatorzy turystyki należą do tych, którzy najczęściej dopuszczają się niedozwolonych klauzul w ramach stosowanych przez siebie umów. Stwierdzone przez UOKiK nieprawidłowości w obszarze wzorców dotyczyły:

 • przyznawania sobie przez organizatora prawa do jednostronnej zmiany umowy (zwłaszcza ceny) bez uzasadnionej przyczyny,
 •  wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności organizatora za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy,
 •  zastrzegania, że ewentualne spory rozstrzygać będzie sąd właściwy miejscowo dla siedziby organizatora turystyki,
 •  wyłączenia obowiązku zwrotu...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail