Klauzule i wzorce umowne – panel dyskusyjny na targach PODRÓŻE

Podczas targów PODRÓŻE na Warszawskim Stadionie Narodowym redakcja Rynku Turystycznego zorganizowała panel dyskusyjny pod hasłem „Jak powinien wyglądać wzorzec umowy o świadczenie usług turystycznych, by nie narażać przedsiębiorców na kłopoty.”

  

Prezentację przygotowała Agnieszka Jezierska z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Współprowadzącym panel był Zbigniewem Adamów-Bielkowicz – redaktor naczelny Rynku Turystycznego.

 

Czego pragną przedsiębiorcy?

Naszym głównym celem było dowiedzieć się od Państwa – naszych czytelników, w jaki sposób tworzone są umowy w Państwa firmach oraz czy są one później modyfikowane wraz ze zmianami w prawie. W toku dyskusji okazało się, że dominują dwa sposoby radzenia sobie z tym problemem. Jeden polega na jednorazowym wynajęciu kancelarii prawnej, która przygotowuje odpowiednią umowę. Później umowa taka jest już używana stale. Drugi model można nazwać „chałupniczym”. W tym przypadku umowa jest tworzona poprzez kompilację rozmaitych umów jakie mają inni organizatorzy, czy przykładów znalezionych w sieci. Niestety oba systemy narażają firmę na duże ryzyko. Wynika to ze stałej zmienności prawa w tym zakresie. Wspominana zmienność nie dotyczy tylko wprowadzania nowych przepisów, ale zmieniającej się interpretacji starych. Może się więc zdarzyć, że zapis, który podczas kontroli nie wzbudzał kontrowersji po jakimś czasie zostanie uznany za zabroniony. Kolejnym zagrożeniem są działania niektórych organizacji broniących praw konsumenckich, które z zaskarżania rozmaitych zapisów stworzyły sobie stałe źródło dochodów. Z uwagi na poziom komplikacji oraz liczbę klauzul niedozwolonych z dziedziny...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail