World Travel Market 2012 Raport

Targi WTM to również miejsce gdzie publikowane są raporty branżowe. Poniżej prezentujemy wybrane zagadnienia z raportu World Travel Market 2012 Industry.

  

Raport opiera się na wynikach badań przeprowadzonych we wrześniu 2012 roku. W sondażu wzięło udział 1 310 podmiotów światowego rynku turystycznego (izby turystyczne, organizacje i firmy prywatne).

 

Podatki ciążą turystyce

Podatki są w tej chwili jednym z podstawowych problemów branży turystycznej. W ciągu ostatnich 12-tu miesięcy wzrosły obciążenia podatkowe. W wielu krajach podnoszono już istniejące podatki lub wprowadzano nowe. Spośród ankietowanych największych firm w turystyce, aż 97 proc. widzi w wysokości obciążeń podatkowych problem, dla 67 proc. jest on znaczący, natomiast 17 proc. twierdzi, że jest to główny problem ich firmy. W tym roku w Wielkiej Brytanii podniesiono kontrowersyjny podatek od pasażerów linii lotniczych Air Passenger Duty (APD). Wzrost był przeszło dwukrotnie większy od inflacji. W przypadku lotów długodystansowych w wyższych klasach obciążenie może wynieść nawet 188 £ od pasażera. W momencie wprowadzenia w 1994 roku podatek ten wynosił 5 £ od pasażera lecącego do krajów UE oraz 10 £ dla wszystkich innych kierunków. We Francji wprowadzono podatek od wakacyjnych domów i apartamentów. Również w Hiszpanii podniesiono w tym roku podatki w sektorze turystycznym a także wprowadzono nowy – lotniskowy a dodatkowo podniesiono VAT na usługi hotelarskie z 8 do 10 proc. W tym roku gestorzy hoteli przyjęli je na siebie, jednak ten stan rzeczy zmieni się zapewne w 2013 roku. W przypadku Hiszpanii podwyżki podatków nie zmniejszyły jednak ruchu turystycznego. Jak podają tamtejsze władze pierwsze 8 miesięcy tego roku było dla ruchu turystycznego rekordowe od kiedy prowadzone są statystyki (1995 r.). W tym okresie do Hiszpanii przyjechało ponad 40 mln turystów. Rekordowy okazał się sierpień, kiedy ten kraj odwiedziło 7,9 mln turystów. Wzrost w stosunku do roku 2011 wyniósł około 3,6 proc. Wzrost podatków okazał się...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail