Brytyjczycy w Europie Wschodniej

Brytyjscy turyści coraz chętniej jeżdżą do Europy Wschodniej. Tak wynika ze statystyk wymiany walut przez brytyjskich klientów Eurochange. Republika Czeska, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Słowacja i Słowenia są wśród krajów, które widziały najwyższy wzrost turystyki z Wielkiej Brytanii. Transakcje dokonywane przez Eurochange tylko dla Chorwacji wzrosły o 77 proc., podczas dla Węgier odnotowano 65-proc. wzrost. Z danych wynika, że brytyjscy turyści rezygnują z dalekich podróży na rzecz krótszych wypraw zwłaszcza do taniej dla nich Europy Wschodniej. Brytyjscy podróżni w związku z działaniami oszczędnościowymi i niepokojami w niektórych regionach świata, poszukiwali tańszych, bezpieczniejszych miejsc do wypoczynku, gdzie można cieszyć się ciepłym klimatem i przybrzeżnym położenie bez konieczności długiego lotu – mówi Giles Custerson, Dyrektor Zarządzający Eurochange.

rt-2013-02

Brytyjczycy uznali, że kraje Europy Wschodniej oferują dobry stosunek ceny do jakości usług. Jest to duży impuls dla gospodarek tego regionu”. – dodaje. Wzrosty ilości transakcji wymiany walut zanotowano też na rynkach wschodzących takich ja Indie, Brazylia czy kraje Indochin. Pośród tych krajów najwyższy wzrost odnotowano dla wymian funta na wietnamską walutę. Potwierdza to rosnącą pozycje Wietnamu w regionie i to zarówno jako celu turystyki wypoczynkowej jak i biznesowej. Dla odmiany gwałtowny spadek nastąpił w wymianie walut takich krajów jak Japonia, Nowa Zelandia i Australia. Spadki wyniosły 11 proc. Pokazuje to jak poważnie ucierpiała turystyka na skutek ubiegłorocznych katastrof – trzęsienia ziemi w Nowej Zelandii i trzęsienia ziemi oraz tsunami i awaria w Elektrowni w Fukushimie w Japonii. Odbijają się za to kraje, które poniosły straty na skutek Arabskiej Wiosny. Dla walut całego regionu Bliskiego Wschodu wzrost wyniósł 126 proc. Największy zanotował dinar tunezyjski – 320 proc.


Wydanie: 10/2012, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail