Zdążą czartery?

Władze Portu Lotniczego Modlin jeszcze niedawno zapewniały, że pomimo problemów z pasem startowym loty czarterowe z tego lotniska są niezagrożone, ponieważ do czasu pierwszych rejsów (w maju) pas startowy będzie na pewno naprawiony. Jednak sprawa nie jest tak oczywista.

Ostatnio linie Ryanair ogłosiły, przedłużenie swojej umowy z lotniskiem na warszawskim Okęciu do końca kwietnia. Wykonawca pasa startowego w Modlinie firma Erbud zmienia wersje dotyczące możliwych rozwiązań. Jeszcze niedawno przedstawiciele firmy twierdzili, że nie ma potrzeby remontu całego pasa. Planowano jedynie zerwać betonową nawierzchnię z dwóch wadliwych odcinków i położyć nową z betonu asfaltowego. Zarząd lotniska w Modlinie oceniał, że w zależności od wariantu czas realizacji napraw miał potrwać od 43 do 70 dni. Władze lotniska zwróciły się już do Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych z prośbą o opinię na temat otrzymanych propozycji. Dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych profesor Ryszard Szczepanik proponował całkowitą rozbiórkę pasa i wybudowanie go od nowa. Obecnie przedstawiciele Erbudu twierdzą, że może być konieczność zamknięcia lotniska do końca roku.

rt-2013-02-02

Spółka zarządzająca lotniskiem winą za problemy obciąża wykonawcę pasa. Firma budowlana, która zrealizowała inwestycję twierdzi natomiast, że pas startowy był niewłaściwie użytkowany. Lotnisko w Modlinie od kilku tygodni nie przyjmuje dużych s a m o l o t ó w pasażerskich. 22 grudnia inspektor nadzoru budowlanego z d e c y d o w a ł o zamknięciu dwóch tzw. progów – o numerach 08 i 26 – betonowych odcinków, o długości 500 m każdy, na początku i końcu pasa startowego. Droga startowa skróciła się do 1500 m, co spowodowało, że duże samoloty takie jak Airbus A320 lub Boeing 737 nie mogą tam wykonywać operacji lotniczych.

Wydanie: 11/2012, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail