Finał regat wielkich żaglowców The Tall Ships Races 2013

Impreza odbyła się w dniach 3-6 sierpnia w Szczecinie. Do miasta wpłynęło 91 jednostek z 16 krajów (czyli ponad 3 tys. żeglarzy reprezentujących 36 nacji). Wśród nich tak imponujące, jak polski „Dar Młodzieży”, rosyjskie „Kruzensztern” i „Mir”, meksykański „Cuauhtemoc”, brazylijski „Cisne Branco”, norweski „Christian Radich”, niemiecki „Alexander von Humboldt II” czy repliki żaglowców sprzed kilku wieków – szwedzki „Goeteborg” oraz rosyjski „Sztandart”.

rt-2013-08-05

Przez wszystkie dni trwania imprezy ich pokłady były dostępne dla zwiedzających, załogi przygotowały też dodatkowe atrakcje, jak wspólne śpiewanie szant i tańce. W niedzielę odbyła się parada załóg. Barwny, rozbawiony korowód marynarzy przeszedł przez ulice miasta w asyście wielu mieszkańców. Zwieńczeniem pochodu była ceremonia wręczenia nagród za regaty, które wiodły z Aarhus przez Helsinki i Rygę do Szczecina. Mieszkańców miasta zapewne szczególnie ucieszył sukces polskiego „Daru Szczecina”, który wygrał rywalizację w klasie C. Wśród największych żaglowców klasy A najszybszy okazał się norweski „Statsraad Lemkuhl”, w klasie B brytyjski „Maybe”, zaś wśród najmniejszych jachtów klasy D zwyciężyła rosyjska „Akela”. Finał TSR to także wydarzenia o kulturalno-rozrywkowe.

Organizatorzy przygotowali liczne koncerty, warsztaty i zajęcia dla dzieci, pikniki, jarmarki oraz zawody sportowe. W sumie imprezę odwiedziła rekordowa liczba 2,5 miliona osób, czyli o pół miliona więcej niż przed sześcioma laty, kiedy finał regat miał miejsce również w Szczecinie. Rekordowym dniem była sobota – szczecińskie nabrzeże odwiedziło wówczas prawie milion osób! Już w piątek, zanim impreza oficjalnie się rozpoczęła, pojawiło się tam ponad 100 tys. ludzi. Samo pożegnanie żaglowców we wtorek, mimo wczesnych godzin porannych, śledziło również około stu tysięcy widzów.

Wydanie: 6/2013, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail