Trzy dni w kajaku

Kanał Augustowski: marzenie króla Batorego, projekt pułkownika Prądzyńskiego, miłość papieża Jana Pawła II

rt-2013-08-37

Połączenie wodne Wisły z Niemnem wymarzył podobno król Polski Stefan Batory. Trudno się dziwić, Grodno było przecież jego ukochanym miastem. Marzenie oblekło się w czyn za sprawą Prusaków, którzy w 1823 roku rozpoczęli wojnę celną z Królestwem Polskim i podnieśli cło na zboża nawet 13-krotnie. To właśnie wtedy pułkownik Ignacy Prądzyński zaprojektował Kanał Augustowski, by ominąć pruskie cła. Budowę ukończono w 1839 roku. I tak powstał ten słynny szlak wodny, mekka kajakarzy, ukochane miejsce Jana Pawła II i mistrza Melchiora Wańkowicza. 101 kilometrów, 18 śluz, wokół Puszcza Augustowska i cudowne jeziora, pełen Atrakcji Augustów… Wybrałem dla Państwa najbardziej urokliwy odcinek tej trasy – trzy dni w kajaku – od śluzy Mikaszówka do przystani PTTK w Augustowie – siedem śluz, około 45 kilometrów. Odbijamy.

Dzień pierwszy

Rozpoczynamy we wsi Rygol. Odwiedzamy ponadstuletni drewniany kościółek z porożami łosi i jeleni na ścianach i wpływamy do pierwszej śluzy – to Mikaszówka. Śluzowy zamyka ciężkie drewniane wrota i nagle do wnętrza śluzy zaczynają wpadać z góry dwa potoki wody. Nowicjusze kurczowo trzymają się zwisających ze ścian łańcuchów. Powoli podnosimy się w górę. Po pół godzinie jesteśmy o prawie trzy metry wyżej, otwierają się drugie wrota i wpływamy na jezioro Mikaszówek. Kilometr dalej mamy przed oczami rozległe, piękne, puszczańskie Mikaszewo. Kierujemy się w stronę lewego, wysokiego brzegu. To Jazy – leśniczówka i parę domków. Zdaniem Melchiora Wańkowicza mamy przed oczami...

Wydanie: 6/2013, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail