Komfort wg. Airbusa

Airbus wzywa branżę lotniczą do przyjęcia nowego standardu komfortu podróży na trasach dalekodystansowych. Airbus proponuje fotel o szerokości 18 cali (45,72 cm) jako standard w klasie ekonomicznej w rejsach dalekodystansowych.

rt-2013-11-04

Firma przedstawiła wyniki badań nad wpływem szerokości fotela na komfort podróżnych podczas dalekodystansowych lotów klasą ekonomiczną; koncern wezwał branżę lotniczą, aby przyjąć 18 calowe fotele jako minimalny standard w celu zwiększenia komfortu dalekich podróży lotniczych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ośrodek The London Sleep Centre z wykorzystaniem polisomnografii w celu zarejestrowania wszystkich standardowych fizjologicznych parametrów snu – w tym fal mózgowych oraz ruchów oka, brzucha, klatki piersiowej i nóg – u wybranych pasażerów fotel o szerokości co najmniej 18 cali zwiększa jakość snu o 53 proc. w porównaniu z 17-calowym standardem z lat pięćdziesiątych.

Transport lotniczy znacznie się zmienił w ciągu ostatnich 50 lat. Coraz więcej pasażerów lata na dłuższych trasach. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat liczba lotów na odległość ponad 6 tys. mil morskich (11,1 tys. km; czas lotu powyżej 13 godzin) zwiększyła się o 70 proc., z 24 do 41 lotów dziennie. Do 1998 r. nie odbył się żaden lot na odległość ponad 7 tys. mil morskich (13 tys. km). W ciągu następnych 15 lat ruch pasażerski podwoi się, a do 2032 r. światowe linie lotnicze wprowadzą do eksploatacji 30 tys. nowych samolotów pasażerskich i towarowych. Zmiany wskaźnika BMI i postrzegania przestrzeni osobistej skłoniły inne branże, na przykład wypoczynkową i samochodową, do przemyślenia szerokości siedziska. Co więcej, niedawne badania nad pasażerami lotów dalekodystansowych przeprowadzone na międzynarodowych portach lotniczych ujawniły, że wygodny fotel jest obecnie najważniejszym kryterium podczas rezerwowania biletów na dalekie trasy w klasie ekonomicznej, ważniejszym nawet od harmonogramu lotu.

Wydanie: 7/2013, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail