Zarobki w turystyce

Niewiele kwestii wzbudza tyle emocji, co sprawa wynagrodzeń. Tym bardziej, że w Polsce, w odróżnieniu od np. Norwegii, zarobki są okryte tajemnicą. I dotyczy to praktycznie wszystkich, od portiera po dyrektora.

rt-2013-11-19

Określenie dokładnych zarobków w turystyce jest stosunkowo trudne z uwagi na sezonowość wielu prac. Ponadto nawet w przypadku osób pracujących na etatach zmienny składnik wynagrodzenia zwykle również zależy od sezonu. A do tego występują niekiedy wręcz ogromne różnice nawet w ramach tego samego zawodu. Sama turystyka jest do tego „niewidzialna” dla wielu instytucji, w tym dla Głównego Urzędu Statystycznego. Z tego powodu dane o zarobkach w turystyce są „schowane” w ramach innych działów.

Jako punkt odniesienia muszą więc służyć te ogólne dane. Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw brutto w październiku wynosiło według GUS 3834,1 zł. Od ubiegłorocznego raportu nie zaszły w zarobkach w turystyce znaczące zmiany. Z punktu widzenia pieniędzy, jakie pracownicy dostają na rękę, w wielu przypadkach nastąpił wręcz pewien spadek.

Obsługa grup i sprzedaż


Piloci i przewodnicy są grupą zawodową, której zarobki są najbardziej płynne. Wszystko zależy od renomy, kontaktów i wiedzy. W obu przypadkach osoby ze specjalistycznymi umiejętnościami i ponadprzeciętną wiedzą mogą żądać stawek znacznie wyższych od ogólnie przyjętych. Tak jest w przypadku znajomości nietypowych języków czy kierunków. Do tego część dochodów (niekiedy spora) przechodzi „z ręki do ręki”. Przy obsłudze grup zagranicznych można liczyć na napiwki. Nie są rzadkością układy ze sklepami, restauracjami itp. Korzystają z nich zarówno przewodnicy oprowadzający po miastach, jak i (choć rzadziej) piloci.

W ostatnim okresie widać, szczególnie w niektórych miastach, lekki spadek stawek za przewodnictwo. Zmian można spodziewać się w przyszłym sezonie, kiedy to oprowadzanie czy pilotaż nie będą wymagały specjalnych uprawnień. Wiele wskazuje na to, że przynajmniej na początku piloci dostaną nowe obowiązki w postaci oprowadzania, kosztem przewodników, ale raczej bez zwiększania stawki. W rozmaitych sezonowych biznesach zatrudniani są najczęściej młodzi ludzie bez doświadczenia, dorabiający podczas wakacji. Nieco inaczej wygląda to zimą, kiedy mniej młodzieży ma wolne. Do tego praca w wypożyczalni sprzętu narciarskiego wymaga (przynajmniej w teorii) pewnej wiedzy. W przypadku zajęć całorocznych, jak sprzedaż czy organizacja imprez, zwykle pracuje się na umowę o pracę. Najczęściej są to umowy czasowe, często na niepełny etat. Zwykle dochodzi do tego prowizja, jednak z jej wypłacaniem bywa różnie. Faktem jest, że „na pierwszej...

Wydanie: 7/2013, ŚWIAT BRANŻY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail