Dokąd pójdą przewodnicy

Od stycznia 2014 zawody miejskiego i terenowego przewodnika turystycznego (przewodnicy górscy nie zostali objęci deregulacją) oraz pilota wycieczek zostały w Polsce uwolnione od formalnych licencji, obowiązkowych egzaminów i kursów. Jakie są tego konsekwencje?

rt-2013-12-42

Od teraz organizator może zatrudnić jako pilota wycieczek czy przewodnika dowolną osobę. Postanowienia Ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych oznaczają w turystyce także koniec urzędowej kontroli uprawnień i licencji pilotów. Każdy będzie mógł – poza terenami górskimi – oprowadzać turystów, bez kontroli, czy jest autoryzowanym przewodnikiem, czy nie.

Zwiększenie roli organizatora

Od 1 stycznia 2014 r. zakończono wydawanie urzędowych licencji i formalnych identyfikatorów pilotom i przewodnikom miejskim i terenowym. Od teraz pilot wycieczek dzięki deregulacji może pracować jako przewodnik, a np. przewodnik miejski bez przeszkód może pełnić funkcję pilota lub przewodnika terenowego i odwrotnie. Obowiązki te może spełniać każdy, np. kierowca, nauczyciel lub etatowy pracownik biura. Przed wejściem w życie zmian w turystyce padały uwagi, że oszczędności organizatorów na usługach pilocko-przewodnickich (rezygnowanie z przewodników, łączenie obowiązków pilota i przewodnika) mogą mieć w dłuższym terminie negatywne efekty, wpływając potencjalnie na:
– odpływ profesjonalistów do lepiej płatnych profesji (już teraz większość pilotów i przewodników to tzw. dwuzawodowcy),
– zamykanie się zawodu w zawężonym kręgu profesjonalistów (z jednej strony zwiększy się walka o zlecenia, a z drugiej strony amatorzy będą szybko się wycofywali
– już teraz ciągle poszukiwani są głównie doświadczeni fachowcy),
– potencjalny spadek jakości usług (przyjezdny pilot nie będzie zazwyczaj równy wyszkolonemu lokalnemu przewodnikowi),
–...

Wydanie: 8/2013, ŚWIAT BRANŻY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail