Lepiej na europejskim niebie

Association of European Airlines (AEA) czyli Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych podsumowało ubiegły rok pod względem liczby pasażerów przewiezionych przez członków stowarzyszenia. Linie zrzeszone w AEA przewiozły w sumie 375 mln pasażerów. Jest to o 1,6 proc. więcej niż w roku 2012.

rt-2014-01-08

Zdaniem ekspertów AEA jest to dowód na niewielkie na razie, ale jednak ożywienie w pasażerskich przewozach lotniczych. Największy przyrost ruchu pasażerskiego zanotowano w lotach dalekiego zasięgu. Na tych trasach przybyło 3,5 proc. pasażerów. Znacznie gorzej wyglądał wzrost na trasach wewnątrzeuropejskich oraz krajowych. Tutaj przybył zaledwie 1 proc. pasażerów. Nadal zdecydowanie największym rynkiem docelowym dla zrzeszonych w stowarzyszeniu linii są Stany Zjednoczone.

Przewieziono tam w ubiegłym roku 12 mln pasażerów, wykonując 330 lotów transatlantyckich w ciągu doby. Na drugim miejscu znalazły się Chiny, gdzie członkowie AEA przewieźli w ubiegłym roku 2,1 mln pasażerów. AEA zrzesza 30 europejskich linii lotniczych dysponujących łącznie 2550 samolotami. Linie docierają do 600 portów lotniczych w 160 krajach, wykonując około 10 tys. lotów dziennie. Dane z raportu pochodzą od 29 przewoźników pasażerskich (w tym polskiego LOT-u). Brakujący w zestawieniu przewoźnik to kurierski DHL, który wykonuje tylko loty cargo.


Wydanie: 9/2013, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail