Turystyczny rekord Izraela

W ubiegłym roku przybyło do tego kraju ponad 3,5 mln zagranicznych turystów, podało Izraelskie Ministerstwo Turystyki. Największa grupa – 2,6 mln. (73 proc.) z nich – dotarła drogą lotniczą. Było to o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Granicę lądową przekroczyło 381 tys. turystów, co oznacza wzrost o 11 proc.

rt-2014-01-12

Jak w latach poprzednich, najwięcej turystów przybyło ze Stanów Zjednoczonych. Było ich około 623 tys. (wzrost o 1 proc.) i stanowili oni 18 proc. wszystkich zagranicznych turystów. Na drugim miejscu znaleźli się goście z R osji (603 tys., wzrost o 3 proc.), na trzecim zaś z Francji (315 tys. wzrost o 5 proc.). Na kolejnych miejscach znaleźli się turyści z Niemiec (217 tys.), Wielkiej Brytanii (217 tys.), Włoch (173 tys.) i Ukrainy (134 tys.). Na kolejnym, ósmym miejscu znaleźli się Polacy, których do Izraela przyjechało około 89 tys. Z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Turystyki wynika, że średni poziom satysfakcji z pobytu był dość wysoki i wynosił 4,3 pkt. na 5 możliwych. Najczęściej odwiedzanym przez zagranicznych turystów miastem w Izraelu była Jerozolima, gdzie dotarło ich 75 proc. Na drugim miejscu znalazł się Tel Aviv, gdzie było 64 proc. turystów. Na kolejnych miejscach znalazły się: Morze Martwe (51 proc.), Tyberiada i Jezioro Galilejskie (44 proc.) oraz Nazaret (35 proc.).

Można przypuszczać, że spora część zagranicznych turystów przybyła do Izraela w ramach pielgrzymki. Potwierdzają to dane, które mówią, że 53 proc. z nich stanowili chrześcijanie (z tego około połowę stanowili katolicy). Pielgrzymkę jako główny cel wizyty podało 22 proc. ankietowanych, natomiast 27 proc. zadeklarowało zwiedzanie. W sumie 58 proc. przybyło w celach typowo turystycznych, 26 by odwiedzić krewnych lub znajomych, zaś 8 proc. w celach biznesowych lub na konferencję. W hotelach mieszkało 64 proc. turystów z zagranicy. Co czwarty mieszkał u rodziny lub przyjaciół, natomiast 4 proc. korzystało z hosteli lub domów pielgrzyma. Turystyka przysporzyła w ubiegłym roku izraelskiej gospodarce około 11,5 mld USD. Było to o 8 proc. więcej niż w 2012 r. W ubiegłym roku w turystyce pracowało około 100 tys. osób, z tego dwie trzecie w hotelarstwie.

Wydanie: 9/2013, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail