Priorytety Ministerstwa

Działania na rzecz zwiększenia aktywności fizycznej Polaków, podniesienie poziomu polskiego sportu wyczynowego, a także wzrost znaczenia turystyki jako dziedziny gospodarki. Takie są główne priorytety Andrzeja Biernata, ministra sportu i turystyki na dwa kolejne lata.

rt-2014-02-15

Jak można było przewidywać, to działania związane ze sportem znajdują się na czele listy priorytetów. Z listy działań okołosportowych można jednak wyróżnić kilka, które mają większy lub mniejszy wpływ na turystykę. Są nimi między innymi duże imprezy sportowe organizowane w naszym kraju. – Rok 2014 to rok wielkich wydarzeń sportowych w naszym kraju. Najpierw Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce, Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, Mistrzostwa Świata w żeglarskiej klasie Laser oraz Mistrzostwa Świata w Pięcioboju Nowoczesnym. W lipcu 2014 MKOl zdecyduje także czy Kraków będzie miastem–kandydatem ZIO 2022. Euro 2012 pokazało ogromne znaczenie sportu dla promocji Polski i było istotnym czynnikiem przyspieszenia gospodarczego, szczególnie widocznym w turystyce. Stąd priorytetowo traktujemy organizację wielkich imprez sportowych w naszym kraju – powiedział Andrzej Biernat. Ostatnim, ale jak podkreślał minister nie mniej ważnym obszarem, będzie turystyka i wzrost jej znaczenia jako dziedziny gospodarki.

– Wzrasta znaczenie turystyki w tworzeniu PKB w Polsce. W 2012 r. wniosła ona 6 proc., a wydatki w gospodarce turystycznej były szacowane na 96,4 mld zł. Dodatkowo turystyka aktywizuje inne sektory gospodarki poprzez wydatki pośrednie i wpływa na wzrost zatrudnienia. Szacuje się, iż jedno miejsce pracy w sektorze turystycznym tworzy 3-4 miejsca pracy w branżach okołoturystycznych – podsumował Minister Sportu i Turystyki. Minister Biernat dodał, że jest już niemal gotowy projekt ustawy, na mocy której powstanie fundusz gwarancyjny. Na konferencji potwierdzono również, że ministerstwo będzie przygotowywać projekt nowej ustawy o usługach turystycznych.

Wydanie: 10/2013, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail