UOKiK kontra biura

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił od decyzji Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odwołania trzech przedsiębiorców świadczących usługi turystyczne: GTI Travel Poland z Warszawy, Biura Podróży Sindbad z Opola i Biura Podróży Centrum z Krakowa.

Prezes UOKiK uznała, że przedsiębiorcy naruszyli zbiorowe interesy konsumentów, stosując we wzorcach umownych niezgodne z prawem postanowienia. Spółka GTI Travel Poland zastrzegała m.in. że w przypadku ofert specjalnych (np. last minute) możliwe jest zakwaterowanie w innym hotelu niż określony w umowie. Zdaniem UOKiK Biuro Podróży Sindbad stosowało postanowienie, które w praktyce umożliwiało przedsiębiorcy zmianę ceny imprezy turystycznej z dowolnego powodu (np. wzrost opłat klimatycznych).

Tymczasem zgodnie z prawem przedsiębiorca turystyczny może zmienić cenę wycieczki wyłącznie z trzech powodów: wzrostu kosztów transportu; wzrostu opłat urzędowych, podatków lub opłat należnych za takie usługi, jak lotniskowe, załadunkowe lub przeładunkowe w portach morskich i lotniczych; wzrostu kursów walut. Należy pamiętać, że konsument ma zawsze prawo odrzucić propozycję zmiany ceny i rozwiązać umowę domagając się pełnego zwrotu wpłaconych pieniędzy. Według urzędu Biuro Podróży Centrum zastrzegało, że gdy konsument zrezygnuje z kontynuowania udziału w imprezie turystycznej, nie ma on prawa ubiegać się o zwrot pieniędzy za niewykorzystaną część wycieczki. Tymczasem zgodnie z prawem przedsiębiorca może jedynie zmniejszyć zwracaną sumę o kwotę rzeczywiście poniesionych wydatków. Wyroki nie są prawomocne i biura mogą się od nich odwoływać.

Wydanie: 12/2013, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail