Branża turystyczna przezwyciężyła kryzys?

Liczba turystów w sezonie letnim w 2013, według Światowej Organizacji Turystki, wzrosła o 5 procent. Oznacza to, że kryzys w branży nie jest już tak mocno odczuwalny. Pod wpływem problemów gospodarczych zmienił się jedynie trend podróżowania.

Teraz Europejczycy coraz chętniej wybierają się na wczasy na terenie Unii. Jeszcze dwa lata temu w branży turystycznej obserwowaliśmy pogłębiający się kryzys. W sezonie letnim 2013 roku sytuacja uległa znaczącej poprawie. W skali światowej odnotowany został pięcioprocentowy wzrost turystów. Szczególny wzrost liczby wczasowiczów zauważalny był też w Północnej Europie. Odczuła to również Polska, a w szczególności Kraków, który stał się jednym z popularniejszych miejsc na weekendowe wyjazdy. W 2013 roku odwiedziło go 9,25 mln turystów, co oznacza 300 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Jak w tym roku kształtowała się będzie tendencja podróżowania?

Czego powinna spodziewać się branża turystyczna? Statystyki wyjazdów na wakacje uległy znacznej poprawie. W ubiegłym roku, aż 70 proc. Europejczyków wyjechało w podróż przynajmniej z jednym noclegiem. Dzięki temu również Polska, a szczególnie Kraków odczuły koniec kryzysu. – Wzrost liczby turystów w Krakowie jest zauważalny. W tym roku maisto to zostało okrzyknięte najlepszym miastem turystycznym w 2014 roku. Takie dane podają portale turystyczne Zoover. Kraków wyprzedził Sewillę, a nawet Wenecję. Wśród mocnych stron miasta pojawiły się miejsca noclegów, które zostały bardzo wysoko ocenione – tak komentuję sytuację Grzegorz Turnau, właściciel Grupy Turnau zajmującej się krótkoterminowym wynajmem nieruchomości. Warto wspomnieć, że również krajanie coraz częściej wybierają wyjazd na weekend w Polsce, a niebardziej odległe zakątki świata.

Wydanie: 1/2014, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail