Dokąd i za ile można polecieć

Grecja drożeje, dalsze przeceny kierunków uchodzących za niepewne – tak wynika z kolejnej analizy cen wycieczek.

pws-2016-08a-05

W poprzednim w y d a n i u „Rynku Turystycznego” przedstawiliśmy porównanie średnich cen wyjazdów na najbardziej popularne kierunki letniego wypoczynku dla sezonów lato 2015 i 2016 datowane na dzień 17 czerwca. Widoczny był w nim negatywny wpływ na ceny wycieczek generalnie bardzo osłabionego popytu przez rozpoczęte rozgrywki Euro 2016, w których uczestniczyła również polska reprezentacja mająca tym razem całkiem spore szanse na osiągnięcie dobrego wyniku. Popyt obniżały również nadal utrzymujące się obawy przed wyjazdami do Turcji, Egiptu i Tunezji, czyli krajów budzących w tym sezonie obawy wielu osób w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym, a zatem postrzegane jako potencjalnie ryzykowne dla turystycznych pobytów. Teraz przedstawiamy kolejne porównanie cen na 8 lipca, czyli praktycznie już po zakończeniu okresu rozgrywek piłkarskich, których zwykle występują mniejsze lub większe promocje cenowe w obiektach hotelowych. Nieco inaczej niż było to w poprzednich zestawieniach porównań cen, na potrzeby tego porównania przyjęty został trzeci tydzień sierpnia, ponieważ wyjazdy w tygodniu pierwszym, czyli samym szczycie sezonu letniego, stały się już praktycznie wyjazdami typu last minute, których ceny kierują się już swoimi i nieco innymi prawami. W zestawieniu ujęte są średnie ceny dla jednotygodniowych wyjazdów z wyżywieniem all inclusive, dla osoby w pokoju dwuosobowym i w obiektach o kategorii czterech lub czterech i pół gwiazdki, czyli takich które są najczęściej wybierane przez ogół polskich turystów.

Po czerwcu ceny pozostają niższe, ale popyt już wyraźnie rośnie

W poprzednim zestawieniu z 17 czerwca średnia cena imprez turystycznych na analizowanych 15 kierunkach i rozpoczynających się w pierwszym tygodniu sierpnia 2016 była niższa od analogicznej średniej z roku ubiegłego, ale tylko o symboliczne 3 złote. Była to niewielka zmiana wobec czterech wcześniejszych zestawień, w których wcześniej średnia cena była wyższa o 49 złotych, a jeszcze wcześniej dwa razy z rzędu niższa po 42 złote oraz o 61 złotych. W obecnym zestawieniu datowanym na 8 lipca średnia cena była ponownie niższa od ubiegłorocznej, ale tym razem już o 38 złotych, chociaż na tę przecenę przemożny wpływ miały sporo tańsze po zamachu z 28 czerwca na stambulskim lotnisku ceny Turcji, bowiem bez ich wpływu ceny byłyby nieco wyższe, czyli o 6 złotych. Podobnie jak było to w poprzednich zestawieniach, niższe średnie ceny notowaliśmy na kierunkach postrzeganych w tym sezonie przez turystów jako mniej bezpieczne, czyli na kierunkach tureckich, egipskich oraz w Maroku. Skala przeceny wobec okresu sprzed roku uległa na nich nawet istotnemu zwiększeniu i wyniosła średnio aż 169 złotych, podczas gdy poprzednim zestawieniu średnia przecena wyniosła 88 złotych, a jeszcze wcześniej odpowiednio 46, 117 i 98 złotych. Pozostałe destynacje, które są obecnie uważane za relatywnie bezpieczne, które po majówce notowały średnie ceny wyższe wobec sezonu 2015 o średnio 96 złotych, a wcześniej o 40 złotych, teraz okazały się droższe już tylko o średnio 19 złotych. Nadal wyraźnie oddziałującym czynnikiem, który wpływał na niższy niż w ubiegłym roku poziom cen wycieczek na tych kierunkach, jest generalnie słabszy przebieg popytu wynikający z odsuwania w czasie przez część klientów decyzji o zakupie imprez turystycznych. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele i należą do nich nie tylko oczekiwania na...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail