Ceny imprez sezonu letniego 2017 teraz i przed rokiem

Ceny wycieczek ruszyły w górę. Jakie są przyczyny wzrostu cen i czy będzie to trwała tendencja, zastanawia się ekspert firmy Travel Data.

pws-2017-01-10

Wpoprzednich wydaniach „Rynku Turystycznego” przedstawiliśmy porównanie średnich cen wyjazdów na najbardziej popularne kierunki letniego wypoczynku dla sezonów lato 2016 oraz na nowy sezon 2017 datowane na dni 17 października i 11 listopada. Takie stosunkowo wczesne zestawienia były możliwe, ponieważ w tym sezonie wiodące polskie biura podróży kolejny raz przyspieszyły rozpoczęcie procesu sprzedaży first minute w porównaniu z sezonem poprzednim i możliwe stało się wystarczająco reprezentatywne porównanie cen wycieczek na najważniejszych kierunkach letniego wypoczynku Polaków w sezonach lato 2016 i 2017. Pewien wpływ na nieco mniejszą adekwatność porównań w poprzednich miesiącach miała jednak dość istotnie mniejsza liczba porównywanych hoteli, których było odpowiednio 1150 i 2340 wobec standardowej ich liczby nieco ponad trzech tysięcy, jaka najczęściej występowała w wiosennych i wakacyjnych miesiącach sprzedaży lata. Tym razem przedstawiamy porównanie oparte na cenach zebranych 8 grudnia, a liczba hoteli biorąca udział w porównaniach wzrosła już do 2630. Tym razem tabelę zdominowały odcienie czerwieni, co oznacza, że ceny wyjazdów w szczycie sezonu stały się istotnie wyższe od cen zeszłorocznych. Średni ich wzrost w tym zestawieniu wyniósł 133 złote, czyli o 40 i 38 złotych więcej niż w zestawieniach z dni 11 listopada i 17 października.

Grecja niezmiennie liderem zwyżek

W ubiegłym sezonie najwyższym powodzeniem cieszyły się kierunki greckie, co znajdowało odzwierciedlenie w średnich cenach zwykle o 40 do 200 złotych wyższych od cen sezonu 2015. Skala tych zwyżek cen mogłaby być jeszcze większa, gdyby nie negatywny wpływ kwestii migrantów w okresie wiosennym, zwłaszcza w maju, a w czerwcu przedłużające się problemy związane z masowy oporem mieszkańców Grecji przeciwko dalszemu zaciskaniu pasa, co powodowało liczne strajki, które istotnie utrudniały sprawne funkcjonowanie kraju. W ofertach wiodących touroperatorów przedstawionych przez nich na nowy sezon lato 2017 wśród dużych kierunków Grecja nadal pozostaje liderem o największym przyroście cen rok do roku, bowiem wzrosły one średnio o 161 złotych (w poprzednich zestawieniach było to 115 i 190 złotych). Podobnie jak przed miesiącem relatywnie najsłabsze tendencje do wzrostu cen prezentuje wyspa Korfu, gdzie ceny rok do roku są wyższe jedynie o średnio 103 złote. Sytuacja taka może wynikać z faktu, że spośród kierunków greckich występuje na nim największa konkurencja ze strony tanich przewoźników (LCC), a zwłaszcza ze strony linii Ryanair. Wyższe są na razie wzrosty średniej ceny na Zakintos i Kos – o 131 i 160 złotych, a najbardziej zwyżkowały średnie ceny wyspach Kreta i Rodos – o odpowiednio 200 i 210 złotych. Czynnikiem wpływającym nieco osłabiająco na wzrost cen na wyspie Kos stało się wycofanie linii Ryanair z regularnych połączeń z tą wyspą. W pierwszych 10 tygodniach sprzedaży popyt na kierunki greckie wzrósł około dwukrotnie, co niewątpliwie wspiera wzrost cen, chociaż jednocześnie znacząco wzrosła również podaż, zwłaszcza ze strony lidera polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej, czyli Itaki, u której grecki program wzrósł w tym sezonie z 163 do 220 tysięcy wycieczek, a zatem o 35 procent....


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail