Plany wakacyjne

Jak co roku, przed wakacjami publikowane są rozmaite badania oceniające plany wakacyjne turystów. Pod lupę wzięto plany zarówno samych Polaków, jak i innych Europejczyków.

rt 2017 07az 06

  Planami wakacyjnymi Polaków zajął się kolejny, szósty już raz Mondial Assistance. Wynika z nich, że ponad 16 mln Polaków wyjedzie w czasie tych wakacji na urlop. Jednak niemal połowa, bo 44 proc. ankietowanych, nie planuje w tym roku letniego urlopu. Finalnie nie wszyscy z nich zostaną w domu. Spośród osób, które nie planują letniego wyjazdu, 19 proc. (to o 6 pkt proc. więcej niż w 2016 r.) nie wie, dokąd pojedzie, nigdzie nie jedzie 70 proc. (spadek o 9 pkt proc.). Głównymi powodami rezygnacji z wyjazdu są zbyt wysokie koszty, które podaje 35 proc. badanych (spadek o 11 pkt proc. w porównaniu do zeszłego roku), inne obowiązki (27 proc.) oraz stan zdrowia – własnego lub najbliższej rodziny (17 proc.). Spośród planujących wyjazd największą grupę stanowią ci, którzy wypoczywać będą w kraju. Będzie to ponad 12 mln osób (74 proc.). 

Gdzie za granicą?

Tak jak w poprzednim roku największą popularnością wśród badanych cieszy się Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14 proc.). Na drugim miejscu utrzymała się Chorwacja (14 proc. – wzrost o 2 pkt proc.). Trzecie zajęła Grecja (11 proc. – wzrost o 1 pkt proc.), a czwarte Włochy (11 proc.). W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych krajów znalazły się również Węgry (3 proc.) oraz Portugalia (3 proc.). Popularne w zeszłym roku Turcja oraz Egipt wypadły poza dziesiątkę najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Osoby samodzielnie organizujące swój wyjazd wakacyjny najczęściej planują spędzić go w Chorwacji, Włoszech oraz Hiszpanii. Korzystający z biur podróży najczęściej wybierają Grecję, Hiszpanię z Wyspami Kanaryjskimi oraz Włochy. Nowością w badaniu było pytanie dotyczące programu 500+. Okazuje się, że w wypadku większości Polaków (78 proc.) korzystających ze świadczenia 500+ nie ma ono wpływu na plany wakacyjne ich rodzin. Tylko 7 proc. osób zadeklarowało, że dzięki temu dziecko (dzieci) pojedzie na obóz lub kolonie, zamiast zostać w domu. Świadczenie 500+ najbardziej wpłynie na plany wakacyjne mieszkańców najmniejszych miast (do 20 tys.), przekładając się na krajowe wyjazdy. Najmniejszy wpływ deklarują mieszkańcy dużych miast (100-199 tys.). Na wsi wpływ świadczenia nie odbiega od średniej krajowej. Można jednak zakładać, że wpływ ten, choć niedeklarowany, jednak istnieje. Po prostu osoby pytane stwierdzały, że samo świadczenie nie będzie wydane na wypoczynek, ale zapewne u znacznie większej grupy niż zadeklarowane 7 proc. ten dodatkowy dochód uwolnił środki, które mogą być przeznaczone na jakiś rodzaj wypoczynku. 

Połowa pojedzie samodzielnie

Na pytanie o sposób organizacji zagranicznego wyjazdu wakacyjnego więcej Polaków niż w zeszłorocznym badaniu deklaruje,...Zbigniew Adamów-Bielkowicz

Wydanie: 6/2017, ŚWIAT BRANŻY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail