Turystyka medyczna w naukowym wydaniu

W grudniu w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja poruszająca problemy i możliwości turystyki medycznej. Czym jest i jakie ma znaczenie ten rodzaj podróży?

rt 2017 11sz 32 

  Celem warszawskiej konferencji będzie połączenie środowiska akademickiego i stricte biznesowego na jednej wspólnej płaszczyźnie naukowej. Prelegentami będą uznane autorytety w dziedzinie turystyki medycznej zarówno w kraju, jak i za granicą oraz goście specjalni z takich państw jak: USA, Pakistan, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania. Lecz zanim to wydarzenie stanie się rzeczywistością, zastanówmy się nad tym, czym właściwie jest ta turystyka medyczna. 

Przez wiarę do ponadnarodowej gospodarki medycznej XXI wieku

Zauważmy, że tradycje podróży w poszukiwaniu zdrowia sięgają czasów starożytnych. To szeroko rozumiana wiara w znacznym stopniu stała się czynnikiem motywującym. Z jednej strony możemy ją analizować w kategoriach religijnych, jako moc uzdrawiającą płynącą od bóstw. Według archeologów pierwsze namiastki turystyki zdrowotnej widoczne były już wśród ludności zamieszkującej Mezopotamię. Mieszkańcy tego regionu wędrowali np. do świątyni Tell Brak w poszukiwaniu lekarstwa na zaburzenia wzroku. Lecz faktem jest, że głównym motywem migracji tego typu była wiara w siłę uzdrawiania wód termalnych. Niektóre nacje uważały je za święte. Według historyka George’a Weisza, w myśleniu starożytnych narodów wody mineralne były silnie związane z miejscem występowania, a ich przeniesienie do innej lokalizacji skutkowało utratą zdolności terapeutycznych.

Zdrowie zaczęto pojmować jako największą wartość w życiu człowieka, wymagającą troski i pieczołowitej dbałości, gdyż w znaczący sposób wpływa ono na jakość życia każdego z nas. Wiek XX przyniósł ze sobą wyodrębnienie nowej formy turystyki zdrowotnej – turystykę medyczną,...Dorota Matulka

Wydanie: 11/2017, ŚWIAT BRANŻY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail