Burzliwy rok 2017

Trzeba przyznać, że ubiegły rok był dla branży turystycznej pod wieloma względami szczególny. Z jednej strony – był wyjątkowo dobry, jeśli chodzi o turystykę wyjazdową. Touroperatorzy zanotowali nadzwyczaj dobre wyniki. Obyło się również bez znaczących upadłości. Z drugiej strony – było sporo zamieszania. Przede wszystkim dopinana była ustawa o usługach turystycznych, przyjęta finalnie w grudniu. Poza tym dochodziło do zmian na głównych stanowiskach w administracji odpowiedzialnej za turystykę. Przygotowaliśmy więc przegląd najważniejszych, naszym zdaniem, wydarzeń ubiegłego roku.

rt 2018 01az 11

  Prawie prezes POT

W styczniu rozstrzygnięto konkurs na prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Szukano następcy na tym stanowisku Wojciecha Fedyka. Zwycięzcą konkursu został Rafał Gucia. Otrzymał on rekomendację ministra sportu i turystyki. Kandydat ministra miał być przesłuchiwany przez Radę Polskiej Organizacji Turystycznej, która miała wydać opinię o nim. Jednak nieoczekiwanie minister oświadczył, że „z powodu nagłej, nieprzewidzianej sytuacji zdrowotnej w rodzinie, pan Rafał Gucia zrezygnował z objęcia stanowiska prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej”. Konkurs musiał więc rozpocząć się od nowa.

  Drugi konkurs na prezesa POT

W marcu udało się nie tylko wyłonić kandydata (jak poprzednio), ale kandydat odebrał nominację i zaczął urzędowanie. Nowym prezesem został Marek Olszewski. Do ostatniego konkursu przystąpiło dziesięciu kandydatów, z czego pięciu spełniło warunki formalne. Członkowie zespołu w Ministerstwie Sportu i Turystyki przeprowadzili z nimi rozmowy kwalifikacyjne. Na tej podstawie wybrali dwóch kandydatów, których zgodnie z procedurą, przedstawiono ministrowi. Jak poinformowano, wymagania określone w ogłoszeniu o naborze w największym stopniu spełnił Marek Olszewski i to on został przez ministra Witolda Bańkę zarekomendowany do objęcia stanowiska prezesa POT.

  III Międzynarodowy Kongres Etyki w Turystyce

Obrady odbywały się 27 i 28 kwietnia w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. W otwarciu imprezy wzięli udział minister sportu i turystyki Witold Bańka, sekretarz generalny UNWTO Taleb Rifai i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Rok 2017 ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonego Rozwoju Turystyki, dlatego też program kongresu w wielu punktach nawiązywał szczegółowo do problematyki m.in. planowania zrównoważonego rozwoju globalnego. Eksperci oceniali możliwości jego wprowadzenia w sektorze turystyki, szczególnie w dziedzinie infrastruktury, produktów i usług turystycznych, zarządzania zasobami naturalnymi i dziedzictwem kulturowym w warunkach rosnącej liczby turystów. Jednym z wątków dyskusji była integrująca społecznie rola turystyki powszechnie dostępnej z korzyścią dla wszystkich grup społecznych, niezależnie od pochodzenia, rasy, koloru skóry i wyznania. Obrady zakończyło podpisanie przez polskich przedsiębiorców Globalnego kodeksu etyki w turystyce. Kongres jest organizowany przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO), Ministerstwo Sportu i Turystyki, Komisję Europejską ze wsparciem miasta Krakowa. 

Sukces pierwszej edycji Hotel Investment Trends Poland & CEE

HT

Ponad 300 ekspertów i praktyków branżowych wzięło udział w pierwszej edycji konferencji Hotel Investment Trends Poland & CEE, która odbyła się 17 maja w hotelu Courtyard by Marriott w Warszawie. Chwilę po oficjalnym otwarciu spotkania Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, przekazał uczestnikom informację o podpisaniu listu intencyjnego przez dwie spółki Skarbu Państwa: Chopin Airport Development i Polski Holding Nieruchomości. W trakcie jednodniowej konferencji odbyło się sześć paneli dyskusyjnych z udziałem...


Wydanie: 1/2018, ŚWIAT BRANŻY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail