Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
  Prościej w razie niewypłacalności

Nowe przepisy poprawiają funkcjonujące już rozwiązania prawne w zakresie zabezpieczeń podróżnych przed skutkami niewypłacalności organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie usług turystycznych oraz upraszczają procedury w tym zakresie.

 

 rt 2018 02a3 32

 

Rozwiązania wprowadzone przez ustawę o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych usprawniają system zabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności oraz proces likwidacji skutków niewypłacalności. Ponadto w ustawie pojawiają się nowe pojęcia:

powiązane usługi turystyczne

, podróżny, punkt sprzedaży oraz określenie nowej grupy podmiotów, które będą objęte regulacjami, tj. przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Mianowicie podróżnym jest każdy, kto chce zawrzeć umowę lub jest uprawniony do podróżowania na podstawie umowy zawartej w zakresie stosowania ustawy. Powiązane usługi turystyczne Do utworzenia powiązanych usług turystycznych dochodzi, gdy przedsiębiorca turystyczny ułatwia podróżnym nabywanie usług turystycznych: • przy okazji jednej wizyty lub kontaktu z jego punktem sprzedaży z możliwością dokonania wyboru i zapłaty odrębnie za każdą usługę turystyczną lub • w sposób ukierunkowany od innego przedsiębiorcy turystycznego w zakresie co najmniej jednej dodatkowej usługi turystycznej, jeżeli umowa z tym przedsiębiorcą turystycznym zostanie zawarta najpóźniej 24 godziny po potwierdzeniu rezerwacji pierwszej usługi turystycznej. Tak więc przez powiązane usługi turystyczne należy rozumieć niestanowiące imprezy turystycznej połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych nabytych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji, objęte odrębnymi umowami z dostawcami poszczególnych usług turystycznych, spełniające opisane powyżej warunki. Przykładowo: podróżny wraz z potwierdzeniem rezerwacji pierwszej...Agnieszka Jezierska-Markocka

Wydanie: 2/2018, PRAWO
W najnowszym wydaniu
 

  
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail