Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
 27 mln. turystów w Grecji

2018-03-01

Ponad 27 mln zagranicznych turystów w 2017 odwiedziło Grecję. Dokładnie 27,2 miliona – tylu turystów z zagranicy naliczył w 2017 Bank Grecji.

 santorini 2408868 340

W opublikowanym właśnie raporcie „Rozwój usług turystycznych” centralny bank Grecji podsumował obroty branży do końca ubiegłego roku. To kolejny rekordowy rok dla kraju, który bije też rekordy popularności wśród polskich turystów.

27 mln 194 tys. – taką dokładnie liczbę wskazuje raport Banku Grecji. Zagranicznych turystów rok do roku przybyło 9,7 proc. W 2016 analogiczny raport wskazywał 24,799 mln gości z zagranicy, a w 2015 – 23,599 mln. Wzrost był nieco bardziej odczuwalny wśród turystów przylatujących do Grecji, a samolot to dominujący środek transportu dla Polaków wybierających wakacje w Helladzie. Drogą lotniczą przyleciało 9,9% więcej turystów niż w 2016, drogowe przejścia graniczne odnotowały wzrost na poziomie 8,7 proc.

Bank Grecji podaje też w raporcie, że zagraniczni goście wydali 14,6 mld euro, a średnia kwota jaką zostawił turysta w Grecji to 521,1 euro. Dla porównania rok wcześniej było to 514,1, ale w 2015 średni dochód Grecji z turysty był duży wyższy – 579,6 euro.

Raport wskazuje dokładne liczby turystów tylko dla kilku krajów, Polski nie wyszczególniono. Dla Polaków jednak Grecja od lat pozostaje najchętniej wybieranym kierunkiem wakacyjnym. – W zeszłym roku na wielkie greckie wakacje wybrało się z nami 180 tysięcy Polaków – komentuje Janusz Śmigielski, wiceprezes Grecosa – To wzrost o 12 procent. Na sezon 2018 chcemy utrzymać dwucyfrowy przyrost liczby turystów, bo popularność Grecji wciąż rośnie, a my jesteśmy specjalistami od wakacji w tym kraju– dodaje Śmigielski.

Grecos podczas 14 sezonów zorganizował wakacje dla ponad 900 tys. ludzi. W 2018 do Grecji poleci milionowy klient biura. Greckie Ministerstwo Turystyki przewiduje, że wśród destynacji, które w 2018 jeszcze zyskają na znaczeniu, są m.in. Zakynthos (Polacy są tam trzecią pod względem liczby turystów nacją) i Kefalonia oferowana w Polsce tylko przez Grecosa.


Aktualności

Polecamy także:

Polska nagrodzona za promocję turystyczną w Rosji
Podczas targów turystycznych MITT Moskwa, które odbywają się od 13 do 15 marca, Polska Organizacja Turystyczna została uhonorowana nagrodą Best Destination...

Nagroda dla polskiego stoiska na ITB
Polskie stoisko narodowe przygotowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polską Organizację Turystyczną zdobyło pierwsze miejsce w kategorii "Najlepszy...

Jest FlixBus, będzie FlixTrain
Pięć lat po uruchomieniu FlixBusa, obecnie największego w Europie operatora dalekobieżnych połączeń autobusowych, spółka FlixMobility włącza do swojej oferty...

Kobiety w lotnictwie ile kobiet zasiada za sterami samolotów
Myślisz, że pilot to zawód tylko dla facetów? Pomimo głęboko zakorzenionych stereotypów kobiety w lotnictwie od początku miały swoje miejsce. Znaleźliśmy dla...

Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© 2017 ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne