Oświęcim miasto, które warto odwiedzić

Zarówno Śląsk, jak i Małopolska są regionami bardzo atrakcyjnymi turystycznie. Położenie na ich styku samo w sobie predestynuje miejscowość do bycia popularnym ośrodkiem turystycznym. Jeśli dodać do tego długą historię, zabytki i dobrą bazę noclegową, to mamy gotowy przepis na sukces.

 

 rt 2018 02a3 58

 

Oświęcim ma wszystkie wymienione wyżej atuty. Miasto, którego historia liczy przeszło 800 lat, nie może być nieciekawe. Do tego Oświęcim jest doinwestowany i zadbany. Co ważne, jego potencjał doceniają również znaczący na rynku inwestorzy. Dowodem na to jest budowa sieciowego hotelu Hampton by Hilton. Oczywiście na tym nie kończy się oferta obiektów noclegowych w Oświęcimiu. Są tu jeszcze cztery inne hotele 3-gwiazdkowe, hotel 4-gwiazdkowy i obiekty tańsze, jak choćby hostele. Krótko mówiąc, oferta na każdą kieszeń. W sumie miasto może zaoferować około 1500 miejsc noclegowych. 

Historia w nowoczesnej oprawie

Miejscem doskonale pokazującym charakter współczesnego Oświęcimia jest Rynek Starego Miasta. Łączy on harmonijnie historię i współczesność. Nowocześnie zaaranżowana płyta rynku oraz nowoczesna fontanna wspaniale komponują się z historyczną zabudową kamienic wokół. W płycie rynku uwzględniono też relikty przeszłości: zarys murów XVI-wiecznego ratusza, poniemieckiego bunkra oraz replikę XIX-wiecznej studni. Średniowieczny układ urbanistyczny centrum Oświęcimia wpisany został do rejestru zabytków. Miejscem szczególnym zarówno dla turystów, jak i dla historii miasta czy szerzej dla całej ziemi oświęcimskiej, jest Zamek Piastowski wraz z wieżą obronną. Ta imponująca budowla pełni dziś funkcję muzeum. W Muzeum Zamek, bo tak brzmi oficjalna nazwa (www.muzeum-zamek.pl), odbywają się dziś rozmaite wydarzenia mające tę historię ożywić: Jarmark Kasztelański czy Europejska Noc Muzeów organizowane w maju, a we wrześniu – Targowisko Staroci Rzeczy z duszą. Niedaleko znajduje się równie interesujące Muzeum Żydowskie i Synagoga, które prezentują wielowiekową obecność Żydów w mieście Oświęcim. Obrazu tak poszukiwanej dziś wielokulturowości dopełnia siedziba Stowarzyszenia Romów w Polsce, w...


Wydanie: 3/2018, PREZENTUJEMY POLSKIE REGIONY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail