Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Nowa ustawa ma zapewnić poprawę systemu zabezpieczeń finansowych

Jednym z głównych celów nowych uregulowań prawnych w turystyce jest poprawa funkcjonujących już rozwiązań prawnych dotyczących zabezpieczeń podróżnych przed skutkami niewypłacalności organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie usług turystycznych.

 

 rt 2018 02a3 66

 

 •  Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych wprowadza zmiany w systemie zabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności dla organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, w szczególności w zakresie procesu likwidacji skutków niewypłacalności organizatorów turystyki oraz możliwości zwrotu składek wpłaconych na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Konieczność tych zmian wynikała z wcześniejszych doświadczeń i uwag w tej dziedzinie oraz z postanowień dyrektywy 2015/2302/UE, która szczegółowo określa finansową odpowiedzialność organizatora turystyki i przedsiębiorcy ułatwiającego nabywanie usług turystycznych oraz wymagane zabezpieczenia finansowe dla tych podmiotów. Nowe rozwiązania wprowadzone przez ustawę, których dotychczas nie przedstawialiśmy w „Rynku Turystycznym”, to:
 • wprowadzenie mechanizmu zwrotu środków wpłaconych do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego w określonych wypadkach,
 • doprecyzowanie zasad funkcjonowania turystycznego rachunku powierniczego, określenie nowego pojęcia: niezgodność. 

System zabezpieczeń finansowych

 • Do nowej ustawy przeniesiono w całości funkcjonujące poprzednio regulacje dotyczące Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG). Fundusz ten, zwany też II filarem, jest zabezpieczeniem wpłat podróżnych oraz kosztów sprowadzenia ich do kraju lub pokrycia kosztów kontynuacji imprezy turystycznej. W nowej regulacji pozostawiono w dotychczasowym kształcie I filar istniejącego systemu zabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności organizatorów turystyki (tj. turystyczny rachunek powierniczy, gwarancja bankowa, gwarancja ubezpieczeniowa, umowa ubezpieczenia na rzecz podróżnych), który obejmuje dodatkowo przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych. Co się tyczy tego filaru, doprecyzowano zasady funkcjonowania turystycznego rachunku powierniczego. II filar zabezpieczeń finansowych obejmuje: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, podmioty udzielające zabezpieczeń finansowych w I filarze systemu zabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności, ministra właściwego do spraw turystyki, ministra właściwego do spraw instytucji finansowych i marszałków województw, a także wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność...


Agnieszka Jezierska-Markocka

Wydanie: 3/2018, PRAWO

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności