Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
  Ceny imprez sezonu letniego 2018 teraz i przed rokiem

Wzrost cen imprez tegorocznych wyhamował. Jednak imprezy wciąż kosztują nieco więcej niż przed rokiem – wynika z analizy TravelData.

 

 rt 2018 02a3 70

 

  Cały poprzedni sezon przebiegał pod znakiem bardzo dobrej koniunktury, a wzrost sprzedaży rok do roku według najnowszych danych mógł przekroczyć nawet 24 proc., co stanowiłoby najlepszy rezultat od 2008 r. Ważnym dla turystów efektem tak dobrej koniunktury stały się wyraźnie wyższe niż przed rokiem ceny, zwłaszcza w drugiej połowie sezonu. Obecnie przedstawione, piąte już z kolei porównanie cen wycieczek dla nowego sezonu lato 2018, datowane na 15 marca 2018 r., jest w dużym stopniu reprezentatywne, gdyż brało w nim udział blisko 3,4 tys. hoteli, a zestawienia uwzględniają pełne oferty wszystkich najważniejszych touroperatorów w polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej. Tak jak to było w zestawieniach z ubiegłego sezonu letniego, na potrzeby porównań cen przyjęto pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli okres między 6 a 12 sierpnia 2018 r., czyli bliski szczytowi sezonu letnich wyjazdów wakacyjnych. W zestawieniu ujęte są średnie ceny dla jednotygodniowych wyjazdów z wyżywieniem all inclusive, dla osoby w pokoju dwuosobowym i w obiektach o kategorii czterech lub czterech i pół gwiazdki, czyli takich, które są najczęściej wybierane przez ogół polskich turystów. Tak jak w czterech poprzednich zestawieniach, ale odmiennie niż w zdecydowanej większości zestawień z ubiegłego sezonu, tabela nie jest już zdominowana przez ciemne lub bardzo ciemne odcienie czerwieni, które oznaczały ceny wyjazdów znacząco wyższe od cen z roku poprzedniego. Tegoroczne zestawy kolorów stały się wyraźnie bardziej zrównoważone, a koresponduje to z sytuacją relatywnie niedużych średnich wzrostów cen dla 17 kierunków wobec takiego samego okresu przed rokiem. W tym zestawieniu wyniósł on 33 zł, w poprzednich 43 i 2 zł, a wcześniej notowano spadki o 52 i 2 zł. Jest to sytuacja odmienna niż w sześciu ostatnich zestawieniach z ubiegłego sezonu, czyli z 7 września, 3 sierpnia, 7 lipca, 15 czerwca, 11 maja i 13 kwietnia, gdy średnie ceny rosły o odpowiednio 75, 36, 291, 189, 205 i 237 zł. To przyhamowanie dynamiki wzrostu cen w tym sezonie ma związek z lepszą równowagą popytu i podaży wynikającą z większych programów przygotowanych przez organizatorów i z wyraźnym umocnieniem złotego, zwłaszcza wobec amerykańskiego dolara. 

Wyspy Kanaryjskie wciąż na czele wzrostów cen wycieczek

W ostatnim wrześniowym zestawieniu z sezonu 2017 średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie były na zasadzie wyjątku niższe niż przed rokiem – o 76 zł, ale we wszystkich wcześniejszych porównaniach zeszłorocznych występowały solidne wzrosty, a mianowicie o 197, 456, 138, 202, 331, 291, 196, 246, 95 i 78 zł. Obecny sezon Wyspy Kanaryjskie rozpoczęły umiarkowanym wzrostem cen – średnio o 31 i 21 zł, ale już w styczniu i lutym wzrosty średnich cen sięgnęły 80 i 195 zł, co dało im w tych miesiącach pozycję lidera zwyżek cen wśród najważniejszych celów wyjazdów wypoczynkowych polskich turystów. W obecnym zestawieniu średni wzrost był mniejszy niż poprzednio i wyniósł 128 zł, lecz pozwolił na utrzymanie miana najbardziej drożejącego kierunku tego sezonu. Relatywnie najkorzystniej dla turystów wypadały ceny na Fuerteventurze, które były nawet niższe od cen sprzed roku średnio o 52 zł, a zdecydowanie najwyższą dynamikę wzrostu odnotowano na Gran Canarii, gdzie średnie ceny wzrosły o 298 zł. Ta pierwsza wyraźnie nie cieszy się w tym roku powodzeniem wśród polskich turystów, a spadek jej sprzedaży wobec poprzedniego roku przekracza 1/3. Być może ta infrastrukturalnie słabiej zagospodarowana, ale dysponująca piaszczystymi plażami wyspa...Andrzej Betlej

Wydanie: 3/2018, ANALIZA
W najnowszym wydaniu
 

  
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail