Podróż w Karkonosze

W południowo-zachodniej Polsce leży jeden z najciekawszych pod względem przyrodniczym i kulturowym region turystyczny kraju. Kotlinę Jeleniogórską, określaną mianem Doliny Pałaców i Ogrodów, oraz otaczające ją pasma górskie Karkonoszy, Gór Izerskich, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich odwiedzają setki tysięcy turystów rocznie.

 

rt 2018 04a3 18

 

  Latem region jest rajem dla turystów pieszych i rowerowych. Zimą to doskonały teren do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego, wypełniony jest kompleksami narciarskimi, obejmującymi wyciągi orczykowe i kanapowe, trasy narciarskie i lodowiska. 

Jelenia Góra

Nazywana Perłą Karkonoszy, Jelenia Góra to centrum kulturalne i turystyczne regionu. Miasto o ponad 900-letniej tradycji składa się z kilku części, z których każda ma swój niepowtarzalny charakter. Jeleniogórski Trakt Śródmiejski pozwala zapoznać się ze staromiejskimi zabytkami: Kościołem Łaski, cerkwią, Bramą Wojanowską, secesyjnym teatrem. O świetności „Grodu u stóp Karkonoszy” świadczy rynek z otaczającymi go 55 podcieniowymi kamienicami. Częścią Jeleniej Góry jest uzdrowiskowa dzielnica Cieplice, słynąca z wód termalnych, wykorzystywanych do kuracji już od średniowiecza. Ogromny pałac rodziny Schaffgotschów, park zdrojowy oraz Muzeum Przyrodnicze to największe atrakcje tej części miasta. Nad kolejną dzielnicą, Sobieszowem góruje stara piastowska warownia – zamek Chojnik, stanowiący jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. W Jagniątkowie, położonym na zboczach Karkonoszy, w 1900 r. osiedlił się laureat literackiej Nagrody Nobla Gerhard Hauptmann. W jego domu dziś funkcjonuje muzeum. 

Karpacz

U stóp Śnieżki w dolinach Łomnicy leży jedno z najbardziej urokliwych miast Karkonoszy. Niezwykłość Karpacza broni się o każdej porze roku, a każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Latem miejsca noclegowe zapełnione są turystami zakochanymi w górskich szlakach. Zimą Karpacz jest miejscem dla miłośników sportów zimowych. Narciarzy i snowboardzistów obsługuje kilkanaście wyciągów narciarskich, w tym największe Kompleks Narciarski Śnieżka i Stacja Narciarska Winterpol – Biały Jar. Niezależnie od panującej w Karpaczu pogody, warto zwiedzić sprowadzony z Norwegii w 1844 r. kościółek Wang z XIII w., pospacerować przepełnionym kawiarniami deptakiem, zajrzeć do Galerii Minerałów, Tajemnic Karkonoskich czy do Muzeum Sportu i Turystyki. Miasto oferuje szeroką gamę atrakcji dla całej rodziny z dziećmi: rynna zjazdowa i zjeżdżalnia Alpine Coaster, park linowy Tarzan, a dla najmłodszych ekspozycja klocków Lego, Park Bajek czy Muzeum Zabawek powstały z prywatnej kolekcji Henryka Tomaszewskiego. Latem najbardziej przyciąga Śnieżka (1603 m n.p.m.). Piesze i rowerowe szlaki w okolicy najwyższego szczytu Karkonoszy i Sudetów są przepełnione turystami. Prowadzą one m.in.: na Kotły Wielkiego i Małego Stawu, do jednego z najbardziej malowniczych miejsc w Karkonoszach, schroniska Samotnia, które zachwyca swym urokiem artystów i wędrowców, czy kilkumetrowego Dzikiego Wodospadu. Alpejski klimat można poczuć, wędrując przez Kocioł Łomniczki, a pasjonatów wspinaczek Karpacz zaprasza na Krucze Skały. Interesującym obiektem jest skocznia Orlinek K85 – dziś będąca punktem widokowym oraz wykorzystywana do sportów ekstremalnych, jak skoki na bungie, wahadło i tyrolka. Atrakcją regionu jest również kamienna zapora na Łomnicy o długości 105 m, tworząca jezioro zaporowe. 

 

rt 2018 04a3 19

 

Gmina Janowice Wielkie

W miejscu, gdzie rzeka Bóbr tworzy malowniczy przełom między Rudawami Janowickimi a Górami Ołowianymi, położona jest gmina Janowice...Opr. wiesław Dzierzba

Wydanie: 4/2018, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail