Porównanie cen 2017 vs 2018

Rynek kształtuje równowaga popytu i podaży – twierdzi analityk firmy TravelData.

rt 2018 05az 10

  Obecnie przedstawione, szóste już z kolei porównanie cen wycieczek dla nowego sezonu lato 2018, datowane na 19 kwietnia 2018 roku, jest w wysokim stopniu reprezentatywne, gdyż brało w nim udział ponad 3550 hoteli, a zestawienia uwzględniają pełne oferty wszystkich najważniejszych touroperatorów w polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej. Cały poprzedni sezon przebiegał pod znakiem bardzo dobrej koniunktury, a wzrost sprzedaży rok do roku według najnowszych danych zebranych na przełomie marca i kwietnia w związku z konferencją wstępnie podsumowującą miniony rok w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej był zbliżony do 25 proc., co stanowiłoby najwyższą dynamikę wzrostu od pamiętnego z wyjątkowo dobrej koniunktury w turystyce 2008 r. Ważnym dla turystów ubocznym efektem takiej sytuacji był wyraźnie wzrost średnich cen wycieczek, który wystąpił zwłaszcza w drugiej połowie minionego sezonu. Tak samo jak w czterech poprzednich zestawieniach i jednocześnie całkiem odmiennie niż w zdecydowanej większości zestawień z ubiegłego sezonu, tabela nie jest już zdominowana przez ciemne lub bardzo ciemne odcienie czerwieni, co oznaczało ceny wyjazdów znacząco wyższe od cen z roku poprzedzającego. W obecnym zestawie kolorów zaznacza się już przewaga zieleni, co koresponduje z sytuacją zaznaczającej się przewagi spadków cen dla 17 kierunków wobec takiego samego okresu przed rokiem. W tym zestawieniu średnia cena obniżyła się o 20 zł, podczas gdy poprzednich rosła o 33, 43 i 2 złote, a wcześniej spadała o 52 i 2 złote. Jest to sytuacja zdecydowanie inna niż w sześciu ostatnich zestawieniach z poprzedniego sezonu, gdy średnie ceny rosły o odpowiednio 75, 36, 291, 189, 205 i 237 zł. Brak tendencji do wyraźnego wzrostu cen w tym sezonie ma związek z lepszą równowagą popytu i podaży wynikającą z adekwatnie do sytuacji zwiększo umocnieniem złotego, zwłaszcza wobec amerykańskiego dolara. 

rt 2018 05az 11

Turcja zostaje liderem wzrostu cen

W pierwszej części sezonu 2017 Turcja była uważana przez część turystów za kierunek mniej bezpieczny. Po konsolidacji władzy w ręku obecnego prezydenta, kraj ten zaczął być w tej kwestii postrzegany bardziej korzystnie, co miało istotny wpływ na wzrost popytu i cen na rynku polskim. W dwóch pierwszych zestawieniach dotyczących sprzedaży lata 2018 ceny wycieczek do Turcji były tańsze średnio o 70 i 154 złote, ale w zestawieniach ze stycznia i lutego przeceny były już mniejsze i wyniosły 54 i 39 zł. W marcu średnia cena kierunków tureckich była już o 33 złote wyższa niż przed rokiem, zaś w kwietniu wzrost średnich cen wyniósł już 55 zł, przy czym szczególnie widoczny był on przy wyjazdach na Turecka Riwierę, gdzie wyniósł 114 zł. Duże znaczenie dla dalszego kształtowania się cen na tym kierunku będą miały korekty wielkości programów dokonywane przez organizatorów, gdyż obecnie stopień ich wyprzedania jest już relatywnie duży i coraz bardziej zaczyna brakować miejsc w obiektach cieszących się dobrą renomą. Ceny wycieczek do Turcji mogłyby nadal kształtować się na atrakcyjnych dla turystów...Andrzej Betlej. Autor jest współwłaścicielem i analitykiem firmy TravelData

Wydanie: 4/2018, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail