Maroko turystyczne wrota Maghrebu

Przychody z turystyki w Maroku w ubiegłym roku wyniosły 7,63 mld dol. (dla porównania rok wcześniej sięgnęły 7,07 mld dol.). I choć ubiegły rok władze tego kraju uznały za wyjątkowy po kilku latach stagnacji, to nie zasypiają gruszek w popiele. Celem jest osiągnięcie statusu jednej z najpopularniejszych destynacji turystycznych na świecie.

rt 2018 06e 22 

  Maroko ma wiele korzystnych czynników, na których turystyka ma szanse się oprzeć. Wśród nich warto wymienić stabilizację polityczną, rozwój infrastruktury, wzrost liczby połączeń lotniczych oraz fakt, że kraj ten jest jednym z najbezpieczniejszych w tym regionie. To także zróżnicowany klimat, pogoda przez większą część roku, egzotyczna, przyciągająca Europejczyków kultura, pyszna kuchnia oraz nadmorskie kurorty oferujące wczasy na wysokim poziomie.

Coraz bliżej realizacji Vision 2020

W 2010 r. Marokański Departament Turystyki ogłosił plan Azur Vision 2020, który zakłada, że w 2020 r. kraj ten będzie jedną z 20 najpopularniejszych destynacji turystycznych na świecie. Chociaż wciąż daleko do osiągnięcia docelowego poziomu 20 mln przyjazdów, to stały wzrost turystyki napawa optymizmem. Marokański Departament Turystyki wciąż podejmuje intensywne działania dla wzmocnienia branży turystycznej dzięki tej strategii, mając nadzieję na podwojenie wielkości przemysłu turystycznego. Ponieważ liczba turystów szybko rośnie, nastąpił gwałtowny wzrost w budownictwie hotelowym. Między rokiem 2016 a 2021 liczba hoteli ma wzrosnąć o 30,8 proc.

Ważna dziedzina gospodarki

Turystyka jest bardzo ważnym sektorem i integralną częścią marokańskiej gospodarki – w 2016 r. przyniosła 8,1 proc. PKB, przyczyniając się do wzrostu zatrudnienia o 7,1 proc. Liczba turystów, którzy odwiedzili ten kraj w 2017 r., wzrosła o 10 proc. w porównaniu z 2016 r. Według Ministerstwa Turystyki Maroka wygenerowało to w sumie 70 mld dirhamów marokańskich (MAD) dla gospodarki tego kraju. Liczba odwiedzających wyniosła 11,35 mln, co oznacza wzrost o 10 proc. i ponad milion turystów więcej w stosunku do 2016 r. Odnotowano stały wzrost liczby turystów przybywających do Maroka z Europy. Dotyczy to większości głównych krajów, z których przybywają tu turyści, takich jak Niemcy (+15 proc.), Holandia i Włochy (+9 proc.), Francja i Hiszpania (+8 proc.), a także Stany Zjednoczone, które odnotowały wzrost o 29 proc. Zachęcające są także wzrosty przyjazdów z bardziej odległych zakątków świata – o 151 proc. z...


Wydanie: 5/2018, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail