Od początku roku wrocławskie lotnisko obsłużyło 1,15 mln podróżnych. W maju największy wzrost, prawie o 133%, odnotowały czartery.
Zaraz po nich są tanie linie ze wzrostem o blisko 30%. Pasażerów przybyło na trasach obsługiwanych przez przewoźników sieciowych (wzrost o 17%). Dużym powodzeniem cieszą się nowe kierunki.
W maju 2018 z wrocławskiego lotniska skorzystało ponad 288 tys. pasażerów, czyli 18,3% więcej niż w maju 2017. Co złożyło się na tak znaczny wzrost?
– Niezmiennie ogromną popularnością cieszy się oferta przewoźników niskokosztowych, a wprowadzane przez nich nowe kierunki dobrze wpisują się w oczekiwania pasażerów. Systematycznie rozwija się też segment sieciowych połączeń międzynarodowych, podróżni zyskują nowe połączenia do kluczowych europejskich portów. Wyraźnie rośnie też zainteresowanie ofertą biur podróży – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Od początku roku lotnisko obsłużyło blisko 13% podróżnych więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co daje 1,15 mln pasażerów.
– Szczyt sezonu dopiero przed nami. Dlatego wszystko wskazuje na to, że zgodnie z prognozami w całym 2018 roku obsłużymy ponad 3,2 mln pasażerów – dodaje Dariusz Kuś.
W maju 2018 z niskokosztowych połączeń międzynarodowych skorzystało ponad 186 tys. pasażerów, aż 29,7% więcej niż w maju 2017. Uwagę zwraca fakt, że na niemal wszystkich trasach na Wyspy Brytyjskie oraz na kierunkach południowych samoloty latają wypełnione w ponad 90%. Wśród tych ostatnich rekordy biją trasy do Hiszpanii, Portugalii i Włoch. W samolotach do Lizbony zajętych jest około 95% miejsc, na Teneryfę i do Malagi 94%, a niewiele mniej do Alicante, na Majorkę, do Rzymu czy Mediolanu.
Dodajmy, że pasażerowie chętnie wybierają również tegoroczne nowości, w tym Ateny, Bari, Porto czy Kutaisi. Przewoźnicy niskokosztowi wprowadzili w tegorocznym sezonie letnim w sumie 8 nowych kierunków z Wrocławia. Oprócz wymienionych to także Bazylea Miluza, Göteborg, Faro i Podgorica.
Z oferty przewoźników sieciowych na trasach międzynarodowych skorzystało w maju ponad 40 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu do ubiegłego roku. Już tradycyjnie najwięcej podróżnych wybrało połączenia do Frankfurtu nad Menem i Monachium, czyli wielkich portów przesiadkowych. Dużą popularnością cieszyło się też nowe, uruchomione pod koniec maja połączenie Air France na główne lotnisko Paryża. Samoloty na tej trasie były wypełnione prawie w 90%.
Przewoźnicy sieciowi sukcesywnie wzbogacają swoją ofertę z Wrocławia. Linie Eurowings od końca marca tego roku uruchomiły rejsy do Stuttgartu. Pasażerowie z Wrocławia korzystają też z połączeń sieciowych do Kopenhagi (SAS), Zurychu (SWISS), Düsseldorfu (Eurowings, spółka Lufthansy) Warszawy i Tel Awiwu (PLL LOT). Nowe połączenie do Brukseli ogłosiły flagowe belgijskie linie Brussels Airlines. Pierwszy samolot na tej trasie wystartuje 29 października.
Wyraźnie rośnie zainteresowanie ofertą biur podróży. W maju tego roku z ich oferty skorzystało ponad 32 tys. podróżnych. Dla porównania: w maju 2017 było to niespełna 14 tys. pasażerów. W siatce na lato 2018 znajduje się w sumie 25 kierunków czarterowych, w tym cztery nowości: Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Djerba.