Rośnie ruch na Lotnisku Chopina

Tylko do końca kwietnia lotnisko obsłużyło 5 mln osób, a już co czwarty pasażer jest pasażerem tranzytowym. Pierwsze miesiące 2018 r. są dla warszawskiego Lotniska Chopina rekordowe.

 

  Od początku stycznia do końca kwietnia lotnisko obsłużyło niemal 5 mln pasażerów, co oznacza blisko 15-proc. wzrost w ciągu roku. Rośnie też pozycja warszawskiego lotniska jako atrakcyjnego punktu przesiadkowego w Europie Środkowo- Wschodniej. W 2017 r. Lotnisko Chopina obsłużyło 15,75 mln pasażerów (wzrost o 22,7 proc. rdr.). Warszawskie lotnisko okazało się bezkonkurencyjne pod względem wzrostu liczby pasażerów wśród lotnisk UE w grupie drugiej, czyli obsługującej 10-25 mln pasażerów. W klasyfikacji wszystkich europejskich lotnisk zajęło drugie miejsce. Ruch pasażerów będzie wciąż dynamicznie rosnąć. Nawet najbardziej pesymistyczne warianty zakładają, że w ciągu 10 lat lotnisko będzie obsługiwać rocznie przynajmniej 24 mln pasażerów. Dlatego choć planuje się, że w 2027 r. Lotnisko Chopina ma zostać zamknięte, a jego rolę ma przejąć wielki Centralny Port Komunikacyjny, to konieczna jest przebudowa, by w najbliższych latach lotnisko mogło przyjmować coraz większą liczbę pasażerów.Ograniczeniem lotniska jest liczba operacji na godzinę, obecnie maksymalnie to 42 przyloty i odloty, a w ciągu doby liczba operacji wynosi prawie 600. Do tego dochodzą ograniczenia operacji lotniczych w porze nocnej (w godzinach 23.30-5.30 nie mogą startować i lądować samoloty) oraz krzyżujące się drogi startowe. Start odbywa się nad miastem, a rozbudowa jest utrudniona ze względu na drogi położone wokół lotniska. Plan przebudowy zakłada m.in. budowę heliportu dla VIP-ów, dzięki której ma się poprawić przepustowość pasów startowych (obecnie helikoptery po drodze do miejsca startu przecinają pasy startowe).


Wydanie: 6/2018, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail