Polacy sprawdzają biura podróży wyrywkowo

Blisko 90 proc. Polaków, którzy wyjeżdżają na zorganizowane wakacje, sprawdza wiarygodność biura podróży przed zakupieniem wycieczki.

 

  Z badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie platformy edukacyjnej Kapitalni.org wynika, że zdecydowana większość (87 proc.) Polaków sprawdza biura podróży. Większość nie robi tego jednak w wystarczającym stopniu. Tylko 30 proc. ankietowanych upewnia się, czy organizator wycieczki działa legalnie. Aż 18 proc. ankietowanych, wybierając biuro, kieruje się opiniami internautów, a 8 proc. zdaniem znajomych. Dla 14 proc. Polaków najistotniejsze jest, jak długo działa ono na rynku. – Długa obecność na rynku na pewno podnosi wiarygodność biura podróży, ale nie daje gwarancji, że wyjazd się odbędzie. Tylko w ciągu kilku ostatnich lat obserwowaliśmy przypadki bankrutujących biur z wieloletnią tradycją – zwraca uwagę Tomasz Jaroszek, ekspert Kapitalni.org. Badanie pokazało, że jedynie 8 proc. Polaków docieka, jak i czy organizator wycieczki jest zabezpieczony finansowo. 9 proc. osób biorących udział w badaniu decyduje się na sprawdzenie, czy biuro podróży, z którym chcą wyjechać na wakacje, nie ma długów. – Częściowo wynika to z tego, że czujemy się bezpieczniej dzięki Turystycznemu Funduszowi Gwarancyjnemu, a częściowo z faktu, że nie wiemy, gdzie szukać informacji. Tymczasem nie jest to zbyt skomplikowane – dodaje Tomasz Jaroszek. Informacje o finansach biura możemy sprawdzić w dostępnych rejestrach biur informacji gospodarczej (np. ERIF, KRD czy BIG Info Monitor). Warto również zajrzeć do KRS, a jeśli biuro jest w nim odnotowane – pobrać wyciąg i sprawdzić, czy w końcowej części nie odnotowano wpisów o zadłużeniu. – Pewnym wyznacznikiem może być też informacja o składanych sprawozdaniach finansowych – jeśli nie są regularne, może to budzić wątpliwości co do rzetelności podmiotu – tłumaczy mec. Agnieszka Kowalczyk, ekspert Kapitalni.org. 


Wydanie: 6/2018, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail