Warmia szlakiem Kopernika

Lidzbark Warmiński, Braniewo, Frombork i Olsztyn to urokliwe, pełne zabytków i zieleni miasta wizytówki Warmii. Poza malowniczymi krajobrazami przepełnionymi taflami jezior i porośniętymi bogatymi w grzyby i jagody lasami posiadają liczne zabytki, którymi nasz kraj może chwalić się na całym świecie.

rt 2018 06z 20

 

Warmia to malownicze krajobrazy usiane wzgórzami morenowymi, jeziorami i zasobnymi w grzyby lasami, poprzecinane wijącymi się rzeczkami. Turystów kraina ta przyciąga także ze względu na najsłynniejszego na świecie Polaka – Mikołaja Kopernika. Szlak Kopernikowski to liczne zabytki pamiętające czasy tego sławnego astronoma. Ciągnie się on od Olsztynka do Torunia, a na terenie samej Warmii trasa liczy 232 km. Wśród miast, które przy tej okazji warto odwiedzić, są niewątpliwie Lidzbark Warmiński, Braniewo, Frombork i oczywiście Olsztyn – stolica regionu.

Lidzbark Warmiński

To jedno z najstarszych, ale również najciekawszych pod względem historycznym miast regionu. Najdawniejsze wzmianki o Lidzbarku Warmińskim pochodzą z połowy XIII w. Do 1772 r. był siedzibą biskupów warmińskich oraz centrum kulturalnym i politycznym regionu. W Lidzbarku ok. 1509 r. Kopernik opracował pierwszy zarys teorii heliocentrycznej. Zachowały się tu zabytki pamiętające czasy tego sławnego astronoma, które warto zobaczyć. Wśród nich na uwagę zasługuje przede wszystkim zamek biskupów warmińskich – najlepiej zachowany zamek w państwie krzyżackim, który nigdy nie znalazł się w posiadaniu Zakonu. Budynek wzniesiony jest na planie czworoboku i jest otoczony dwukondygnacyjnymi krużgankami. Arkadowy dziedziniec dzięki nim przypomina ten znajdujący się na Wawelu. Dodatkowo zamek chroniony był murami obwodowymi i fosami. Bryłę zdobi wysoka wieża i wieżyczki na konsolach. W 1958 r. lidzbarski zamek zyskał status zabytku pierwszej klasy, a w 1963 r. uznano go pomnikiem historii najwyższej klasy. Jest on ważnym elementem Szlaku Zamków Gotyckich i jedną z najokazalszych polskich budowli z tego okresu. Współcześnie mieści się tu Muzeum Warmińskie z wyjątkowymi dziełami sztuki.

Do zwiedzania udostępniono m.in. piwnice, zbrojownię, apartamenty biskupie, refektarz, kaplicę zamkową i kapitularz. Innym godnym uwagi gotyckim zabytkiem jest Wysoka Brama. Jest to najbardziej monumentalna tego typu budowla reprezentująca ten styl, również zaliczona do zabytków najwyższej klasy. Wysoka Brama, a właściwie przedbramie, ma dwie półokrągłe baszty po bokach, połączone ze sobą głównym korpusem bramowym mającym cztery piętra. W środkowej części mieści się ostrołukowy przejazd. Dawniej z bramą właściwą łączyła ją murowana szyja o długości ok. 20 m. Wysoka Brama jest niedostępna dla turystów, można ją jedynie podziwiać z zewnątrz. Spośród ciekawych miejsc w Lidzbarku Warmińskim na uwagę zasługują także mury miejskie z XIV w. Zwiedzając miasto, warto przespacerować się także po jego centrum. Kościół Apostołów św. Piotra i Pawła, położony w zakolu Łyny, ma imponującą 66-metrową wieżę....Anna Jabłońska

Wydanie: 6/2018, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail