Ceny imprez sezonu letniego 2018 teraz i przed rokiem

Cały poprzedni sezon przebiegał pod znakiem bardzo dobrej koniunktury, a wzrost sprzedaży rok do roku według wysoce zbieżnych danych pochodzących z wiarygodnych źródeł, w tym zebranych od czołowych 30 polskich organizatorów, był zbliżony do 25 proc. Oznacza to najwyższą dynamikę wzrostu od pamiętanego z wyjątkowo dobrej koniunktury w turystyce roku 2008.

 

rt 2018 06z 28 

 Jedną z konsekwencji takiej sytuacji był znaczący wzrost średnich cen imprez turystycznych, który wystąpił zwłaszcza w drugiej połowie ubiegłego sezonu. Obecnie przedstawione, już ósme porównanie cen wycieczek dla nowego sezonu lato 2018, datowane na 14 czerwca 2018 r., jest w wysokim stopniu reprezentatywne, gdyż brało w nim udział prawie 3260 hoteli, a zestawienia uwzględniają pełne oferty wszystkich najważniejszych touroperatorów w polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej. Tak, jak to było w zestawieniach z ubiegłego sezonu letniego, na potrzeby porównań cen został przyjęty pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli okres między 6 a 12 sierpnia 2018 r., bliski szczytowi sezonu letnich wyjazdów wakacyjnych.

W zestawieniu ujęte są średnie ceny dla jednotygodniowych wyjazdów z wyżywieniem all inclusive, dla osoby w pokoju dwuosobowym i w obiektach o kategorii czterech lub czterech i pół gwiazdki, czyli takich, które są najczęściej wybierane przez ogół polskich turystów. Tak jak w pięciu poprzednich zestawieniach i jednocześnie całkiem odmiennie niż w zdecydowanej większości zestawień z ubiegłego sezonu, tabela nie jest już zdominowana przez ciemne lub bardzo ciemne odcienie czerwieni, co oznaczało ceny wyjazdów znacząco wyższe od cen z roku poprzedzającego. W aktualnej gamie kolorów zaznacza się już sytuacja dużej równowagi między zielenią i czerwienią, co koresponduje z sytuacją umiarkowanego wzrostu średniej ceny dla 17 kierunków wobec takiego samego okresu przed rokiem.

W tym zestawieniu średnia cena podniosła się o 19 zł, podczas gdy w dwóch poprzednich spadała o 7 i 20 zł, wcześniej rosła o 33, 43 i 2 zł, a jeszcze wcześniej spadała o 52 i 2 zł. Warto też zauważyć, że prawie całość średniego wzrostu jest skutkiem bardzo istotnego podniesienia się cen wycieczek do Maroka, bez którego średnia cena podniosłaby się o zaledwie 1 zł. Jest to sytuacja istotnie różna niż w sześciu ostatnich zestawieniach z ubiegłego sezonu, czyli z 7 września, 3 sierpnia, 7 lipca, 15 czerwca, 11 maja, 13 kwietnia oraz 11 maja, gdy średnie ceny rosły o odpowiednio 75, 36, 291, 189, 205, 237 i 205 zł. Brak tendencji do wyraźnego wzrostu lub spadku cen w tym sezonie ma związek z dotychczasowo lepszą równowagą popytu i podaży wynikającą ze zwiększonych w miarę adekwatnie do minionej sytuacji programów, zwłaszcza czarterowych, przygotowanych przez touroperatorów. Należy jednak zaznaczyć, że po tegorocznej majówce zaznaczył się wyraźny spadek cen na dalszą część maja i pierwszą połowę czerwca, który po miesiącu rozszerzył się także na wycieczki z wylotami w pierwszej połowie lipca. Przeceny te nie dotarły jeszcze do imprez sierpniowych, ale jest dość prawdopodobne, że zjawisko to obejmie również ten okres.

Egipt – niespodziewany lider wzrostów cen

Już 2017 r. Egipt był znacząco lepiej postrzegany niż w 2016 r. zarówno przez polskich, jak i zachodnioeuropejskich turystów. Był to jeden z czynników, który spowodował wzrost popytu rok do roku na wyjazdy do tego kraju przekraczający w Polsce 150, a w Niemczech 100 proc. W ubiegłym sezonie ceny wycieczek do Egiptu były przejściowo (grudzień, styczeń) wyższe niż rok wcześniej, ale później z powodu bezprecedensowo głębokiej dewaluacji miejscowej waluty stopniowo spadały do poziomów znacznie niższych niż przed rokiem, i to pomimo bardzo silnego wzrostu popytu na wycieczki. W rezultacie w ostatnim wrześniowym zestawieniu z sezonu lato 2017 średni spadek cen wycieczek wyniósł rekordowe 359 zł, a we wcześniejszych miesiącach spadki były mniejsze i wyniosły 115, 302, 96, 96, 47, 119 i 6 zł. W styczniu i grudniu 2016 ceny były wyższe o 26 i 33 zł.

rt 2018 06z 27

 

W sezonie lato 2018 Egipt od samego jego początku był istotnie tańszy niż przed rokiem. Początkowo skala spadku średnich cen w listopadzie, grudniu oraz styczniu wzrastała i wynosiła 125, 295 i 324 zł, ale w lutym, marcu, kwietniu i maju była już mniejsza i wyniosła odpowiednio 171, 110, 132 i 123 zł. W kilku ostatnich tygodniach obserwowano jednak rosnące ceny kierunków egipskich, które w dużej mierze wynikały ze znaczącego osłabienia złotego wobec amerykańskiego dolara, w którym rozliczana jest zdecydowana większość kosztów turystycznych pakietów do tego kraju. Nie bez znaczenia były też zwyżki...Andrzej Betlej

Wydanie: 6/2018, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail