MATERIAŁ PARTNERA | Jeden kraj, wiele kurortów

2018-07-17

Czasem poza wyborem kraju do którego chcemy udać się na wypoczynek trzeba jeszcze wybrać miejsce, które będzie odpowiadało naszym oczekiwaniom i stylowi wypoczynku.

Jeden szuka kameralnego kurortu z rozrywkami dla dzieci. Inni wolą miejsca gdzie sami będą mogli się zabawić. Jeszcze inni potrzebują mieć możliwość uprawiania sportów i aktywnego wypoczynku. Gdzie się więc wybrać?

Grecja?

Kreta (fot. www.fostertravel.pl)


To wciąż jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków krajów na letni wypoczynek.

Grecja jest różnorodnym krajem, który rozciąga się od Bałkanów, aż po wyspy znajdujące się u wybrzeży Turcji. Z punktu widzenia turysty najważniejszy jest podział na Grecję kontynentalna i wyspy. Kurorty na wyspach mają z reguły lepszą opinię od tych w Grecji kontynentalnej. Te ostatnie jednak mogą być wspaniałą bazą wypadową do zwiedzania licznych antycznych zabytków, które wprawdzie można znaleźć również na wyspach jednak przebywając tam mamy ograniczone możliwości podróży.

Kiedy?

Lato w pełnym tego słowa znaczeniu panuje w Grecji mniej więcej od maja do października. Jednak z uwagi na duże odległości i położenie poszczególnych wysp i miejscowości wiele zależy od konkretnej lokalizacji. W okresie naszych wakacji jest oczywiście najgoręcej, jednak szczególnie w przypadku niektórych wysp, dzięki bryzie, upał nie jest tak bardzo meczący. Wczesną jesienią w wielu miejscach panują wspaniałe warunki do uprawiania windsurfingu. Choć temperatura powietrza jest niższa niż latem, za to temperatura wody zwykle jest wyższa. Jeśli zaś ktoś planuje przede wszystkim zwiedzanie, wówczas najlepszy okres to kwiecień-maj oraz październik, choć w górach potrafi być naprawdę zimno.Który region?

Półwysep Chalkidiki – swego czasu najpopularniejsza wśród polskich turystów część Grecji kontynentalnej. Obecnie ponownie wraca do łask. Oferuje wspaniałe wybrzeże i rozbudowana bazę hoteli o różnym standardzie. Składają się na niego trzy mniejsze półwyspy: Kassnadra, Sithonia, Athos. Ten ostatni jest szczególnym miejscem – istnieje tu autonomiczne państwo mnichów, pozostałość cesarstwa bizantyjskiego.

Kreta –największa wyspa Grecji. Oferuje zarówno typowo nadmorski wypoczynek jak i możliwości zwiedzania wspaniałych pozostałości antycznej kultury kreteńskiej. Warte zwiedzenia jest wnętrze wyspy z malowniczymi wioskami. Na południowej części wyspy panuje klimat typowy dla Afryki Północnej, dzięki czemu położone tam miasteczko Ierapetra uchodzi za najcieplejsze miasto w Europie (średnia temperatura to 20 st. C).

Rodos – największa i najbardziej znana wyspa z archipelagu Dodekanez, zwana wyspą słońca, położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie tureckiego wybrzeża. Znajdują się tutaj słynne plaże. Warta zwiedzania jest między innymi stolica wyspy, w której można podziwiać wspaniałe fortyfikacje oraz zabytkową zabudowę. Dzięki lotnisku znajdującemu się na wyspie można tam dotrzeć bezpośrednio lotem czarterowym.

Peloponez – półwysep na którym znajduję się najsłynniejsze pamiątki antycznej historii. Tu mieści się kolebka Igrzysk Olimpijskich – Olimpia (za każdym razem przed rozpoczęciem nowożytnych igrzysk zapalany jest znicz olimpijski). Warte odwiedzenia są znane każdemu miłośnikowi klasycznej kultury – Korynt, Argos czy miasto zdobywcy Troi, króla Agamemnona – Mykeny z liczącą 3 tysiące lat cytadelą. To tu znajduje się słynna Sparta, dziś niewielkie miasto, dawniej stolica potężnego polis. Wnętrze półwyspu jest niezwykle urozmaicone i górzyste, znaleźć można niezwykłe miejsca i budowle, pamiątki po Bizantyjczykach, Frankach czy Wenecjanach. Peloponez to oczywiście również wybrzeże i wspaniałe plaże.Egipt


El Gouna, Egipt (fot.www.fostertravel.pl)


Pomimo różnych zawirowań to wciąż popularne miejsce wypoczynku, nie tylko wśród Polaków. Najpopularniejsze kurorty położone są na wybrzeżu Morza Czerwonego, choć warto pamiętać, że można również wypoczywać nad Morzem Śródziemnym. Każdy z nich oferuje wszystko to czego potrzebują turyści. Jednak każdy z nich ma nieco inny charakter i jest polecany dla różnych grup.

 

Kiedy?

Klimat w Egipcie wbrew pozorom jest dość różnorodny. W przypadku kurortów nad Morzem Czerwonym jest na tyle ciepły, że sezon turystyczny trwa tam niemal cały rok. W najzimniejszym okresie temperatury w dzień powyżej 20 st. C, w nocy (właściwie już po zmroku) spadają do kilkunastu czy nawet 10 st. C. Latem w ciągu dnia dochodzi do 40 st. C. Temperatura wody nawet w najzimniejszym okresie rzadko spada poniżej 20 st. C.Hurghada

Największy kurort kraju, położony na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego. Znajduje się tam około 200 hoteli rozciągniętych na dystansie ponad 45 km wzdłuż wybrzeża. Składa się z trzech głównych części: Dahar – najstarsza część gdzie znajduje się między innymi dworzec autobusowy; Sakkala – dzielnica hoteli oraz położona w południowej części Village Road szybko rozwijająca się część z nowoczesnymi hotelami, restauracjami itp. Mocną stroną Hurghady jest bogate życie nocne w licznych pubach, restauracjach i dyskotekach zlokalizowanych przede wszystkim w centrum miasta..

Szarm El-Szejk

Nazywany „perłą egipskich kurortów” zlokalizowany jest na południowym krańcu półwyspu Synaj. Rozciąga się na obszarze około 40 km i dzieli się na trzy dzielnice: Old Market i Hadaba, Naama Bay, która jest centrum życia nocnego oraz najnowsza, położona na północ od lotniska Nabq.Marsa El Alam

Położona 270 km na południe od Hurghady dawna wioska rybacka uchodzi za najbardziej dziewiczy kurort egipski nad Morzem Czerwonym. Miejscowość polecana szczególnie dla miłośników spokoju i morskiej przyrody dzięki doskonałym i jeszcze nie zatłoczonym miejscom do nurkowania.

Wszystkie te kierunki znaleźć można w ofercie www.fostertravel.pl

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail