Rejestr biur podróży w nowej odsłonie

Klienci mogą łatwiej sprawdzić status prawny biura podróży. Pojawiły się również nowe zestawienia.

 rt 2018 07az 01

 

Nowy, centralny rejestr jest prowadzony przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Zawiera dane około 4,6 tys. przedsiębiorców. Ma on, tak jak poprzedni rejestr, służyć przecież wszystkim turystom, którzy mają w ten sposób sprawdzić, czy biuro, z którym zamierzają wyjechać, działa legalnie i czy ma gwarancję finansową oraz jakiej jest ona wielkości. Jak zapewniają władze TFG, obecny rejestr, który jest dostępny pod adresem: ewidencja.ufg.pl. Dotychczas wpisy w rejestrze pojawiały się z dużym opóźnieniem, przez co często organizatorzy w nim widniejący, mogli działać, choć w rzeczywistości działali nielegalnie.

W odróżnieniu dotychczasowego rejestru ten właśnie uruchomiony ma być zawsze aktualny. Dane umieszczane w rejestrach wojewódzkich będą od razu widoczne w centralnym rejestrze. Na stronie TFG znajdują się również listy przedsiębiorców, którzy otrzymali zakaz prowadzenia działalności za prowadzenie jej bez zezwolenia oraz przeciwko którym wszczęto postępowanie mające doprowadzić do wykreślenia z rejestru. Sam TFG gromadzi również składki odprowadzane przez organizatorów turystycznych od każdej umowy z klientem.

Do wyszukania firmy wpisanej o rejestru wystarczy pojedyncza informacja. Może to być nazwa, albo NIP. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny został utworzony na mocy ustawy z dnia 22 lipca 2016 roku. Działa on w ramach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który zapewnia jego obsługę. Dzięki temu nie było potrzeby tworzenia osobnej struktury. Jest on drugim filarem zabezpieczenia finansowego turystów. Pierwszym są gwarancje finansowe organizatorów turystycznych.


Wydanie: 7/2018, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail