Ile kosztuje lato 2018

Ceny imprez latem 2018 r. są o ponad 100 zł niższe niż rok temu, a liderem obniżek pozostają Wyspy Kanaryjskie – zauważa ekspert firmy TravelData.

rt 2018 08az 27 

  W poprzednich wydaniach "Rynku Turystycznego" przedstawiliśmy porównania cen wycieczek oferowanych przez polską branżę zorganizowanej turystyki wyjazdowej w okresie listopad-lipiec na najważniejszych kierunkach letniego wypoczynku naszych turystów w sezonach lato 2017 i 2018. W jeszcze wcześniejszych wydaniach miesięcznika zostało zaprezentowane – co jest już od kilku lat tradycją – dwanaście porównań średnich cen wyjazdów na najbardziej popularnych kierunkach letniego wypoczynku dla sezonów lato 2016 i 2017. Cały ubiegły sezon przebiegał pod znakiem bardzo dobrej koniunktury, a wzrost sprzedaży rok do roku według zbieżnych danych pochodzących z wiarygodnych źródeł, w tym także zebranych od 30 czołowych polskich organizatorów, był zbliżony do 25 proc. Oznacza to najwyższą dynamikę wzrostu od roku 2008, pamiętanego w branży z wyjątkowo korzystnej koniunktury w turystyce wyjazdowej. Jedną z biznesowych konsekwencji takiej sytuacji był znaczący wzrost średnich cen wycieczek – zwłaszcza w drugiej połowie ubiegłego sezonu – który istotnie przyczynił się do nadzwyczajnie dobrej sprzedaży wycieczek w pierwszym okresie obecnego sezonu, czyli tzw. first minute 

Zestawienie ponownie porównuje ceny last minute

W zestawieniu ujęte są średnie ceny dla jednotygodniowych wyjazdów z wyżywieniem all inclusive dla osoby w pokoju dwuosobowym i w obiektach o kategorii czterech lub czterech i pół gwiazdki, czyli takich, które są najczęściej wybierane przez ogół polskich turystów. Tak jak w zestawieniu poprzednim i całkowicie odmiennie niż w zdecydowanej większości zestawień z ubiegłego sezonu, tabela nie jest zdominowana przez ciemne lub bardzo ciemne odcienie czerwieni, co odzwierciedlało ceny wyjazdów znacząco wyższe od odpowiednich cen z roku poprzedzającego. Nie ma w niej też względnej równowagi kolorów charakterystycznej dla zestawień z pierwszej połowy tego roku. W obecnej gamie kolorów zdecydowanie przeważają różne odcienie zieleni, a kolory różowy lub biały, czyli mniej więcej neutralny, występują już tylko przy pięciu z siedemnastu prezentowanych kierunków. W tym zestawieniu średnia cena była niższa niż przed rokiem o 123 zł, czyli w mniejszej skali niż w zestawieniu sprzed miesiąca – o 280 zł.

Przed dwoma miesiącami (czerwiec) przewyższała poziom z ubiegłego sezonu o 19 zł, w maju i kwietniu była niższa, ale tylko o 7 i 20 zł, w marcu, lutym i styczniu była wyższa o 33, 43 i 2 zł, a w początkowych dla sprzedaży nowego sezonu (przy udziale pełnych ofert wszystkich istotnych dla rynku organizatorów), czyli w grudniu i listopadzie 2017 r., była niższa o 52 i 2 zł. Jak zaznaczano w poprzednim materiale, tak masowych i głębokich przecen (jak w lipcu) nie notowano w polskiej turystyce już od co najmniej dekady, w tym nawet podczas silnej dekoniunktury podczas wakacji 2012 r., która w zasadniczym stopniu przyczyniła się do bezprecedensowej serii 15 niewypłacalności mniejszych i średniej wielkości biur podróży. Dla wyjazdów w pierwszym pełnym tygodniu września skala przecen wyraźnie zmalała (do 123 zł), ale wciąż jest znaczna, zwłaszcza dla kierunków odwiedzanych przez turystów premiowych i średnio sytuowanych. Jest to też sytuacja całkowicie odmienna niż w sześciu ostatnich zestawieniach z sezonu lato 2017, czyli z 7 września, 3 sierpnia, 7 lipca, 15 czerwca, 11 maja, 13 kwietnia, gdy średnie ceny we wszystkich tych wypadkach rosły o odpowiednio 75, 36, 291, 189, 205, 237 i 205 zł. 

Egipt – ponownie samotnym liderem wzrostów cen

Już w sezonie 2017 Egipt był znacznie lepiej postrzegany niż we wcześniejszym, i to zarówno przez naszych, jak i zachodnioeuropejskich turystów. Był to jeden z czynników, które spowodowały silny wzrost popytu rok do roku na wyjazdy do tego kraju, przekraczający w Polsce 150, a u naszych zachodnich sąsiadów 100 proc. W ubiegłym sezonie ceny wycieczek do Egiptu były przejściowo (w grudniu i styczniu) wyższe niż rok wcześniej, ale później z powodu wyjątkowo głębokiej dewaluacji miejscowej waluty (około 50 proc.) stopniowo spadały do poziomów znacznie niższych niż przed rokiem, i to pomimo bardzo silnego wzrostu popytu na wycieczki. W rezultacie w ostatnim wrześniowym zestawieniu z sezonu lato 2017 średni spadek cen wycieczek wyniósł rekordowe 359 zł, a we wcześniejszych miesiącach spadki były wprawdzie mniejsze, ale i tak znaczące i wynosiły 115, 302, 96, 96, 47, 119 i 6 zł. W styczniu i grudniu 2016 r. ceny były wyższe o 26 i 33 zł.

W sezonie lato 2018 Egipt w jego pierwszej fazie stał się istotnie tańszy niż przed rokiem. Początkowo skala spadku średnich cen w listopadzie, grudniu...Andrzej Betlej

Wydanie: 8/2018, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail