Najnowsze dane z regionu Łaby - Polacy najliczniejsi

2018-08-31

W pierwszym półroczu  Polska jest liderem  wśród gości zagranicznych w regionie Drezno i Kraina Łaby.

 Drezno

O najnowszych danych za pierwsze sześć miesięcy tego roku poinformował  Dresden Marketing GmbH. Wynika z nich, że w tym okresie Dresden Elbland był bardzo popularnym celem turystycznym:  1,2 mln odwiedzających  i  2,7 mln noclegów.  To wzrost o 7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. Historyczny rekord!

Aż 12 z 15 najważniejszych rynków zagranicznych odnotowało wzrost w porównaniu z pierwszym półroczem roku ubiegłego. W czołówce są turyści niemieccy (82 proc.), a pierwsze miejsce wśród zagranicznych rynków źródłowych zajęła Polska  z liczbą 44 738 noclegów (47-procentowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w 2017 r.), wyprzedzając takie dotychczasowe potęgi jak  USA (39 116 noclegów, wzrost o 6 proc.), Austria (35 175, wzrost o 12,1 proc.) i Szwajcaria (34 378, wzrost o 4,4 proc.). Największą liczbę noclegów zanotowano w maju: 590 378.

To bardzo pozytywne wyniki dla nowego regionu turystycznego w Niemczech, którego powołanie  ogłoszono w marcu 2017 r. jako wspólną markę skupiającą w sobiedwie dotychczas samodzielne destynacje: Drezno i saksońską Krainę Łaby. Ostatnie wyniki  pokazują , że połączenie sił wyszło na dobre obu stronom. Z sukcesu saksońskiej Krainy Łaby  cieszy się Bert Wendsche, prezes zarządu regionalnej organizacji turystycznej Tourismusverband Elbland Dresden e.V. : „Była to nasza jak najbardziej słuszna strategiczna decyzja, co widzimy już teraz po wzroście wskaźników turystycznych; o 4,1 proc. liczby gości oraz o 2,8 proc. liczby noclegów za okres od stycznia do czerwca 2018 r.”

Wśród ofert drezdeńskiego sąsiada, które uatrakcyjniają wspólny kierunek turystyczny,  są m.in. interesujące wydarzenia  na zamku Albrechtsburg w Miśni, festyn poświęcony Karolowi Mayowi  (Karl-May-Festtage) w Radebeul , Nowy Festiwal Zamkowy (Neue Burgfestspiele) w Miśni, bogata oferta turystyki aktywnej.

Z kolei w samym tylko Dreźnie odnotowano wzrost liczby noclegów o 8,4 proc., zapewniając mu stabilną 7. pozycję w rankingu Top 10 niemieckich miast.

Wysokie notowania Drezno zawdzięcza różnorodnym ofertom turystycznym, związanym z historią i sztuką, ale także festiwalom, koncertom i wystawom, np. słynny bal w Operze Sempera, Festiwal Filmowy w Dreźnie, festiwal muzyki Dresdner Musikfestspiele, czy najnowsze wydarzenie o międzynarodowej renomie: zawody Pucharu Świata FIS w sprincie narciarstwa biegowego nad brzegiem Łaby. „Do sukcesu tego przyczynił się również fakt, że dzięki komunalnym inwestycjom w ośrodki kulturalne jak Kraftwerk Mitte czy Pałac Kultury Kulturpalast udało nam się stworzyć nowe atrakcje przyciągające turystów”- zachwala  Annekatrin Klepsch, członkini magistratu miasta Drezna, odpowiedzialna za kulturę i turystykę.

Drezno szykuje wiele nowości. Jedną z nich jest TimeRide Dresden  – atrakcja w samym centrum Starego Miasta, w pomieszczeniach pałacu Taschenbergpalais. Odwiedzający będą mogli zanurzyć się w życie Drezna w jego historycznych okresach dzięki wirtualnej rzeczywistości i nowoczesnej technologii. To drugie miasto, po Kolonii, w którym będzie można odbyć niezwykłą podróż w czasie.

Wyniki dotyczące turystyki przyjazdowej do Drezna i Krainy Łaby podano na konferencji prasowej w Dreźnie 27 sierpnia 2018 r.Alina Woźniak

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail