Bałkany miejsce dla każdego

Bałkany to wyjątkowo atrakcyjny turystycznie region. Na turystów czeka bogata kultura, długa, barwna historia, bujna przyroda i wspaniała kuchnia. Do tego ciepłe morza i wysokie góry.

 rt 2018 09az 15

  Ten duży europejski region, choć noszący jedną etykietkę, jest niezwykle różnorodny. Dzięki temu każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Każdy z krajów oferuje coś innego. Nic dziwnego, że poza klasycznym wypoczynkiem nad ciepłym morzem można tu organizować imprezy dla zwolenników turystyki kulturowej czy coraz popularniejszej – kulinarnej. Nic dziwnego, że turystyka dla większości krajów regionu jest ważną częścią gospodarki. O względy turystów walczą dziś (z sukcesami) również kraje, które jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu nawet nie mogły o tym marzyć. 

Albania

Albania to kraj ciągle postrzegany stereotypowo, na szczęście z roku na rok ta opinia się zmienia wraz ze zwiększającym się zainteresowaniem turystów. Choć Albania jawi się jako kraj pełen bunkrów czy pozostałości po komunistycznym reżimie – jest to zupełnie błędne wyobrażenie. – Już od dłuższego czasu w Albanii panuje porządek, a nadmorskie miejscowości przekształcają się w wielkie kurorty turystyczne. Co prawda, wciąż po całym kraju rozsiane są bunkry (w końcu dawny przywódca Hoxha postanowił wybudować ich milion, z czego udało się urządzić aż 700 tysięcy!) – mówi wieloletni rezydent biura podróży Rego-Bis Maciej Sokalski. – W dużych, nowych miastach najwięcej jest budynków o komunistycznej architekturze, jednak Albania to region pełen historii. Od starożytności tereny współczesnej Albanii znajdowały się pod panowaniem rzymskim – np. przełęcz Llogara, która obecnie słynie z jednej z piękniejszych tras motocyklowych, dawniej znana była z tego, że właśnie tędy Juliusz Cezar zmierzał w pogoni za Pompejuszem – dodaje Maciej Sokalski. W Albanii górskie tereny są niemalże obowiązkowym punktem, przez który należy chociażby przejechać.

Będąc w Albanii, warto wybrać się również do Apollonii – jest to miasto pamiętające czasy rzymskie. Przy stanowisku archeologicznym znajduje się muzeum pełne artefaktów z tamtych czasów. Ale oprócz gór i historycznych miejscowości koniecznie zobaczyć trzeba albańskie wybrzeże. Durres to najpopularniejszy albański kurort nadmorski. Starożytne Durres nosiło nazwę Dyrrachium. Plaże w Durres są fantastyczne, piaszczyste nad krystalicznie czystą morską wodą. Warto wybrać hotel znajdujący się przy plaży, gdyż te często mają swoją prywatną strefę z bezpłatnym serwisem (leżaki i parasole). Ksamil to jeden z popularniejszych celów dla turystów, którzy liczą na piękne plaże i fantastyczną pogodę, a także atrakcyjne życie nocne – i tutaj się nie zawiodą! Okolice Sarandy i Ksamilu są niezwykle urokliwe, a wiele plaż przypomina te najsłynniejsze, piaszczyste i piękne nie tylko wizualnie, ale także nazwą – odnajdziemy tu np. Bora Bora! Wśród historycznych miejsc, które są warte odwiedzenia, wymienić można zamek Lekursi, Gjirokastrę, zwaną „miastem tysiąca schodów”, czy stanowisko archeologiczne w Butrincie. Bliskość greckiej wyspy Korfu i Pargi daje możliwość zwiedzenia i tego kawałka Europy! Wlora – to drugie co do ważności miasto portowe.

Przy Wlorze spotykają się dwa morza – Adriatyckie i Jońskie. We Wlorze warto zwiedzić centrum z popularnym wśród mieszkańców Placem Flag i Pomnikiem Niepodległości, a później wspiąć się na szczyt wzgórza Kazum Baba, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok. Niedaleko Wlory jest łatwo osiągalna statkiem lub motorówką wyspa Sazan i półwysep Karaburun, a także wyspa Zvërnec na lagunie Narta z pięknym kompleksem klasztornym. – W Albanii nie uświadczymy luksusów typowych dla ciepłych krajów czy wysp, ale zmajdziemy coś zupełnie innego, co będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla osób szukających nowych wrażeń i widoków – zaznacza przedstawiciel biura podróży Rego-Bis. Albania ze względu na swoje położenie jest krajem, w którym jest niezwykle ciepło, szczególnie w sezonie letnim – atrakcyjna pogoda jest tam niemalże gwarantowana. To aspekt, który przyciągnie niezdecydowanych turystów, którym marzy się spokojny wypoczynek na plaży przy morzu. Podróżników lubiących aktywność nie trzeba szczególnie zachęcać do wizyty w Albanii. Wystarczy wspomnieć o niezwykłej przyrodzie i ciekawych punktach historycznych na albańskiej mapie, by w jednej chwili zdecydować się chociażby na krótką wizytę w tym kraju. 

 

rt 2018 09az 16

Bułgaria

Bułgaria oferuje spełnienie wszystkich, nawet najskrytszych marzeń, jakie wiążą się z idealnymi wakacjami. Każdy podróżnik oczekuje gorącego słońca, plaży nad morzem i okolicy pełnej rozrywek, a bułgarskie miejscowości obfitują w te atrakcje. – Nadmorskie kurorty Bułgarii stały się popularne wśród turystów już w latach 80. i cały czas poszerzają i ulepszają swoją ofertę – mówi Saszka Płachta, rodowita Bułgarka, obecnie rezydentka Rego-Bis. W Bułgarii można leniwie spędzać czas na plaży, relaksować się w hotelowych basenach albo w Morzu Czarnym. Szerokie, piaszczyste plaże sprzyjają rodzinnym zabawom i szaleństwom. Ale Bułgaria to także kraj z zachwycającą kulturą, bogaty w zabytki. Warto zobaczyć miasto Nessebyr z ciekawą dawną architekturą, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najciekawszych ośrodków turystycznych należą Rawda, Słoneczny Brzeg, Sozopol czy Święty Włas. Co ciekawe, Bułgaria jest największym eksporterem olejku różanego z róż damasceńskich – znajduje się on nawet w perfumach Chanel! Również w Bułgarii stworzono pierwszy na świecie jogurt – bakteria, dzięki której powstaje jogurt, nosi...Opr. Andrzej Jarczewski

Wydanie: 9/2018, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail