Ile kosztuje lato 2020

Ceny imprez mających odbyć się latem przyszłego roku zdecydowanie rosną. Pomimo wczesnej sprzedaży nie ma właściwie możliwości nabycia ich taniej niż przed rokiem – wynika z analizy eksperta firmy TravelData.

 

 rt 2019 12a 27

  We wcześniejszych wydaniach „Rynku Turystycznego” przedstawiliśmy 12 porównań średnich cen wyjazdów na najpopularniejszych kierunkach letniego wypoczynku dla sezonów lato 2018 i 2019. Opierały się one na danych o cenach wycieczek oferowanych przez polską branżę zorganizowanej turystyki wyjazdowej w okresach zbliżonych do połowy poszczególnych miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca sprzedaży first minute, czyli od października 2018 r., do września 2019 r. W jeszcze wcześniejszych wydaniach miesięcznika zaprezentowano – co jest już tradycją od 2014 r. – 12 rocznych porównań średnich cen wyjazdów na najpopularniejszych kierunkach letniego wypoczynku dla sezonów lato 2018 oraz wcześniejszych.

 

  W tym roku główne biura podróży kolejny raz rozpoczęły sprzedaż ofert na sezon letni 2020 rekordowo wcześnie i przedstawiły częściowe oferty już w sierpniu, a w październiku były one już pełne. Dlatego w bieżącym wydaniu „Rynku Turystycznego” możliwe jest całkowicie reprezentatywne porównanie cen oferowanych na najważniejszych kierunkach letniego wypoczynku Polaków dla sezonów lato 2019 i 2020 oraz wyprowadzanie z niego zarówno bieżących, jak i potencjalnych wniosków. Założenie reprezentatywności wspiera fakt, że w niniejszym zestawieniu bierze udział już ponad 3,2 tys. hoteli, podczas gdy w najwyższym sezonie sprzedaży liczba ta oscyluje w granicach 3,5 tys. obiektów. Występują w nim pełne lub niemal pełne oferty wszystkich najważniejszych touroperatorów w polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej. W obecnym porównaniu, tak jak w stałym standardzie porównań z wcześniejszych sezonów, na potrzeby zestawienia przyjmowano ceny wyjazdów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia, czyli w okresie między 3 i 9 sierpnia 2020 r., który jest bliski szczytowi sezonu letnich wyjazdów wakacyjnych. W zestawieniu ujęte są średnie ceny dla jednotygodniowych wyjazdów z wyżywieniem all inclusive, dla osoby w pokoju dwuosobowym i w obiektach o kategorii czterech lub czterech i pół gwiazdki, czyli takich, które są najczęściej wybierane przez ogół polskich turystów. Jak łatwo dostrzec, obecna tabela jest w nawet jeszcze większym stopniu niż w większości zestawień z ubiegłego sezonu, a zwłaszcza w szczycie sezonu wakacyjnego, zdominowana przez różne odcienie czerwieni, które oznaczają, że obecne ceny wyjazdów są znacząco wyższe od cen z roku poprzedzającego. Z tą sytuacją koresponduje średni wzrost cen dla 15 kierunków wobec takiego samego okresu przed rokiem, który wyniósł w tym zestawieniu średnio 192 zł, podczas gdy przed miesiącem było to 180, a przed dwoma 143 zł. Jest on zdecydowanie większy niż taka sama średnia z grudnia 2018 r., kiedy wzrost cen wyniósł jedynie 35 zł, jak również od sytuacji z jesieni 2017 r., kiedy średnia zmiana cen w stosunku do wcześniejszego sezonu była również znacznie mniejsza i w grudniu 2017 r. wyniosła plus 52 zł. W tej edycji materiału – tak jak dla porównań sezonów lato 2018 i 2019 – zastosowano odwrócone uporządkowanie rocznych zmian cen dla pięciu głównych kierunków, czyli od największych spadków do największych wzrostów, ale ponieważ w nowym sezonie 2020 na żadnym z takich kierunków nie odnotowano na razie spadku średnich cen wycieczek, to uporządkowanie przebiega od wzrostów najmniejszych do największych. Jest to kolejność podyktowana cenową atrakcyjnością kierunków z punktu widzenia klientów biur podróży. 

Turcja – nieduży roczny wzrost cen wciąż zaskakuje

Sezon lato 2019 Turcja rozpoczęła od wzrostów średnich cen wycieczek, które w okresie październik-kwiecień wyniosły kolejno 83, 137, 131, 74, 76 i 74 i 94 zł. W maju roczne zwyżki cen osłabły do 13 zł, czerwiec i lipiec przyniosły przyspieszenie rocznego wzrostu cen do 126 i 211 zł, ale w sierpniu i wrześniu zwyżki cen ponownie złagodniały do 110 i 70 zł. Ten sezon Turcja rozpoczęła z pozycji wicelidera wzrostów ze średnią roczną zwyżką cen w wysokości 170 zł, przy czym silniejszy wzrost cen wystąpił na mocno zyskującej na popularności wśród amatorów wyjazdów rodzinnych Tureckiej Riwierze. W listopadzie roczna różnica cen zmalała do kwoty 38 zł, identycznej...Andrzej Betlej

Wydanie: 12/2019, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail