Rekord lotnisk regionalnych

Pierwszy raz ponad 30 mln klientów skorzystało z lotnisk regionalnych. Ubiegły rok okazał się pod tym względem rekordowy.

rt 2020 01a 36

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał od swoich członków statystyki ruchu pasażerskiego w roku 2019. Zestawienie dotyczyło trzynastu funkcjonujących w Polsce lotnisk regionalnych. Ze wszystkich rodzajów połączeń, a więc zarówno regularnych, jak i czarterowych oraz lotnictwa ogólnego (general aviation) skorzystało w ubiegłym roku dokładnie 30,2 mln pasażerów. Było to o ponad 2,14 mln więcej niż w roku 2018. Procentowo wzrost wyniósł 7,6 proc. w stosunku do 2018 r. Wzrost procentowy ruchu na polskich lotniskach regionalnych okazał się ponaddwukrotnie większy niż wyniosła europejska średnia w tej kategorii – 3,3 proc. Liczba pasażerów okazała się największą w historii portów regionalnych w naszym kraju i pierwszy raz przekroczyła 30 mln. 

Porty regionalne utrzymują pozycję

Ogółem z polskich portów lotniczych skorzystało w ubiegłym roku 49 mln pasażerów. Było to o 7 proc. więcej niż w 2018 r. Wzrost liczby pasażerów w portach regionalnych wynosił więc nieco więcej niż ogólny wzrost. Ich udział w całości ruchu wyniósł 62 proc. Pozostałą część rynku stanowił ruch w warszawskim porcie Chopina. To dobra wiadomość, ponieważ porty regionalne mają znaczny wpływ na gospodarkę regionów, w których funkcjonują. Jednak analizując wyniki poszczególnych lotnisk, widzimy różnice. Podsumowując 2019 r., Związek Regionalnych Portów Lotniczych podzielił lotniska na dwie grupy. W pierwszej...Zbigniew Adamów-Belkowicz

Wydanie: 2/2020, TRANSPORT

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail