Gran Canaria daje przykład, jak wrócić do gry

Program bezpiecznej turystyki, w którym Gran Canaria uczestniczy wraz z rządem Wysp Kanaryjskich, jest realizowany pod patronatem Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO). Ma on być przykładem, jak ponownie ożywić turystykę w czasach pandemii, zapewniając równocześnie bezpieczeństwo i gościom, i mieszkańcom.

rt 2020 06a 13

O tym, że przynajmniej w najbliższym czasie podróże nie będą wyglądały tak jak dawniej, nikogo nie trzeba przekonywać. Nowa rzeczywistość wymaga nowych rozwiązań i nowych procedur. Gran Canaria, wraz z resztą archipelagu Wysp Kanaryjskich, zdecydowała się przywrócić ruch turystyczny na zupełnie nowych zasadach. 

Plan Fortaleza Canarias

Pod tą nazwą kryje się plan przygotowania Wysp Kanaryjskich do przezwyciężenia największego od 100 lat światowego kryzysu. Kryzys zdrowotny oraz gospodarczy mogą prowadzić do dużej niepewności i gospodarczej niestabilności, które będą najsilniej odczuwalne na obszarach oddalonych od centrów i szczególnie wrażliwych na wszelkie zakłócenia równowagi, jakimi są wyspy. W nazwie planu użyto słowa Fortaleza (siła) w podwójnym znaczeniu. Odnosi się ono zarówno do dobrodziejstw, jakie oferuje Gran Canaria, a którymi są m.in. przyroda, klimat, jakość życia, i które tworzą przewagę konkurencyjną archipelagu, jak i do bezpieczeństwa, które trzeba zapewnić zarówno mieszkańcom, jak i gościom. Na Wyspach Kanaryjskich przez cały czas zachorowalność była bardzo niska, a działania lokalnych władz okazały się bardzo skuteczne. Obecne działania mają na celu utrzymanie tej skuteczności. 

Cele planu

Celem Fortaleza Canarias jest uprzedzenie nadchodzących trudności. Trwający kryzys zmienia dotychczasowe reguły i wymaga przygotowania się do nowych wyzwań. Odbywać się to ma przez inwestycje w nowe technologie i środowisko naturalne, przy uwzględnieniu, że prawie połowa miejsc pracy na archipelagu zależy od turystyki, która należy do najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii branż. Plan ma uratować ponad 340 tys. miejsc pracy, by przetrwały one najbliższe burzliwe kilka lat. Należy w tym celu stworzyć nowe możliwości zatrudnienia, ograniczyć zależność od zewnętrznych źródeł energii, choćby poprzez promowanie odnawialnych źródeł energii, poprawić gospodarkę wodną i wzmocnić lokalne rolnictwo i ochronę przyrody. Częścią planu zmniejszenia energochłonności i ochrony środowiska jest unikanie stosowania produktów jednorazowego użytku (wyspy szczególnie muszą ograniczać wytwarzanie odpadów) itp. Plan obejmuje również niwelowanie różnic w dostępie do usług cyfrowych, które to uwypukliła pandemia i ograniczenia wprowadzane w trakcie walki z wirusem. 

Plan już działa

Podjęto już pierwsze działania, mające służyć długofalowym efektom planu. Skupiły się one na sektorze turystycznym, który ma ożywić gospodarkę i w związku z tym zatrudnienie. Paraliż sektora turystycznego na wyspie może spowodować załamanie również w innych branżach, co zagraża całej gospodarce wyspy. Turystyka to ponad 35 proc. PKB Wysp Kanaryjskich, a na niektórych wyspach jest ona źródłem ponad 80 proc. PKB. Sytuacja jest więc poważna i wymagająca skutecznych działań na rzecz turystyki z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego.Koncepcja obejmuje dostosowanie miejsca pobytu turystów i analizę powiązanych usług turystycznych jedna po drugiej w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego i maksymalnej higieny. Podejmowane są działania wymagające współpracy z państwami wysyłającymi turystów, aby zapewnić, że nie dojdzie do pojawienia się zakażeń, które mogą doprowadzić z powrotem do ogłoszenia kwarantanny i całkowitego wstrzymania ruchu turystycznego. Ponowny lockdown byłby katastrofalny dla całej gospodarki wysp. Wykonywanie testów przed lotem może pomóc w zapobieganiu nawrotowi epidemii i jej rozprzestrzenianiu się poprzez identyfikowanie i wyodrębnianie przypadków z wynikiem pozytywnym. Dzięki postępowi naukowemu na rynku jest coraz więcej coraz lepszych testów i coraz bardziej przystępnych cenowo. Dopóki nie ma rozwiązania farmakologicznego lub szczepionki, konieczne jest posiadanie środków kontroli, ponieważ alternatywą jest nawrót choroby, a to jest niedopuszczalne ze społecznego i ekonomicznego punktu widzenia. 

Wyspy Kanaryjskie – laboratorium bezpiecznej turystyki

Stworzenie takiego laboratorium to strategiczne narzędzie projektu Fortaleza Canarias. Polega on na analizie dotychczasowych protokołów dotyczących turystyki pocovidowej (w trakcie lockdownu wiele z nich zostało opracowanych w różnych krajach i firmach) i wyborze najlepszych praktyk. Następnie – wprowadzeniu ich do usług i działań, opracowaniu nowych narzędzi oraz ich walidacji przez profesjonalny personel. Aby maksymalnie usprawnić funkcjonowanie turystyki w nowych warunkach, to pracownicy sektora analizują działania, które będą musieli przeprowadzać w przyszłości (kelnerzy, recepcjoniści, obsługa leżaków plażowych itd.), proponując na podstawie swojego doświadczenia praktyczne i realne alternatywy. Zespoły robocze analizują teorię od strony praktyki, by realnie ocenić każdy pomysł. To właśnie doświadczenie zawodowe pozwala na wskazanie najbardziej innowacyjnych i zarazem praktycznych rozwiązań mających na celu jednoczesną ochronę pracownika i turysty. Propozycje te są następnie analizowane przez zespół ds. zdrowia, w którym epidemiolodzy zatwierdzają protokoły gwarantujące bezpieczeństwo zdrowotne. Prawnicy zaś opracowują niezbędne regulacje, ponieważ kilkaaspektów zmieniło się w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii, a ekonomiści przygotowują sprawozdanie finansowe w celu analizy kosztów procesu adaptacji sanitarnej. Na pewno niezbędne będzie wsparcie finansowe, by przedsiębiorcy sektora turystycznego mogli skutecznie wprowadzić te zmiany i rozpocząć działalność, ponieważ oczekiwane jest stopniowe ożywienie przy krótkookresowym bardzo niskim obłożeniu hotelowym i niewielkiej rentowności. W odróżnieniu od innych kierunków turystycznych, na Wyspach Kanaryjskich zostało stworzone nie tylko swoiste laboratorium analizy procedur, ale cała strategia mająca na celu zaangażowanie i zmotywowanie pracowników całego sektora i podkreślenie ich znaczenia we wprowadzeniu i realizowaniu nowych, niezbędnych procedur. 

Wyspy Kanaryjskie a sezon zimowy

Czynnikiem zwiększającym szanse na przezwyciężenie tego kryzysu jest to, że sezon na Wyspach Kanaryjskich zaczyna się w październiku. Daje to pewien czas na konsolidację zmian i wprowadzenie koniecznych usprawnień. W rzeczywistości ponowne otwarcie tego lata będzie stopniowe, by sprawdzić wszystkie wprowadzone procedury i dzięki temu zapewnić pełną dostępność archipelagu w październiku i rozpocząć sezon zimowy z możliwie pełnym obłożeniem hotelowym. 

Turystyka w krótkim i średnim czasie

Wyspy Kanaryjskie mają szansę wyjść z tego kryzysu jeszcze silniejsze w perspektywie średnioterminowej, zyskując międzynarodowe uznanie i pozycję lidera zmian. Tu został opracowany pierwszy plan, który kierowany jest także do innych dotkniętych kryzysem regionów turystycznych, by służyć jako prezentacje Rynek Turystyczny czerwiec 2020 19 przewodnik, dostosowujący turystykę do ich specyfiki. Powstają tu też nowe możliwości dla innych modeli turystyki, takich jak zdalna praca nomadów cyfrowych. Rozwój takiej pracy na poziomie globalnym stwarza możliwości osobom chcącym funkcjonować w ten sposób, by pracowały przez kilka miesięcy w roku z Wysp Kanaryjskich, korzystając z dobrodziejstw klimatu i życia na wyspie, nie na zasadach zwykłej turystyki, ale dłuższych pobytów z mniejszą zależnością od połączeń lotniczych. To zaś jest kolejny sektor, który również został bardzo dotknięty i od którego Wyspy Kanaryjskie są bardzo zależne. W ten sposób można utrzymać lepsze obłożenie hotelowe i poszukiwać nowych form wielokulturowego życia, z którego czerpać będą zarówno mieszkańcy, jak i goście. Dla tradycyjnych turystów pobyt na wyspach będzie bezpieczniejszy, bez uszczerbku dla jego uroków. Wiele stosowanych procedur jest niewidocznych dla klientów, bo chodzi o to, by jak najbardziej uszanować to, że ludzie przyjeżdżają na wakacje, a nie przychodzą na salę operacyjną. Tutaj mają być bezpieczni i zrelaksowani. To, co być może zauważą, to większy dystans społeczny, jak to jest na całym świecie. Tak np. odległości między leżakami plażowymi będą większe, a krótkookresowo wydarzenia masowe nie będą organizowane, co zresztą może być również postrzegane jako poprawa jakościowa. Jednocześnie wdrażane są kreatywne rozwiązania lokalnego przemysłu technologicznego, a cyfryzacja niektórych usług jest oczywista. To skok w przyszłość, który zamiast w kilka lat, dokonać się miał w kilka miesięcy. Pod wieloma względami może to zapewnić nawet lepsze wrażenia z wyjazdu turystycznego, a wyzwaniem jest osiągnięcie tego w tak krótkim czasie, by stać się punktem odniesienia dla turystyki postpandemicznej.


Wydanie: 6/2020, PREZENTACJE
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail