Porty lotnicze w tarapatach

Załamanie ruchu lotniczego postawiło porty lotnicze w trudnej sytuacji. Pomimo powolnego otwierania nowych połączeń perspektywy są złe. Jak twierdzą przedstawiciele portów lotniczych, bez specjalnego wsparcia wiele z nich może zbankrutować.

rt 2020 09a 30

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał statystyki ruchu pasażerskiego ogółem za pierwsze półrocze 2020 r. na trzynastu funkcjonujących w Polsce lotniskach regionalnych. Niestety nie są one optymistyczne i pokazują, w jak poważnej sytuacji znalazły się te porty. 

Ogromne spadki

Jak podaje Związek Regionalnych Portów Lotniczych, w pierwszym półroczu 2020 r. z siatki połączeń regularnych i czarterowych trzynastu polskich lotnisk regionalnych skorzystało w sumie zaledwie 4,9 mln podróżnych, to jest aż o 8,8 mln mniej (-64,2 proc.) w porównaniu z tym samym okresem minionego roku. Pierwszy kwartał br. lotniska w regionach zamknęły wynikiem 4,83 mln pasażerów, to jest o 835 tys. mniej (-14,7 proc.) w porównaniu z okresem od stycznia do marca 2019 r. Totalne załamanie przewozów odnotowano w drugim kwartale 2020 r. W tym czasie na trzynastu lotniskach regionalnych obsłużono zaledwie 80 tys. podróżnych, czyli aż o 7,99 mln mniej (-99 proc.) w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku. Najwięcej pasażerów skorzystało z siatki połączeń lotniska w Krakowie, było ich 1,55 mln. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z liczbą 907 tys. podróżnych, trzecie były Katowice – 660 tys., następnie Wrocław – 533 tys., Modlin – 491 tys. i Poznań – 336 tys. Patrząc na spadki ruchu w liczbach bezwzględnych, najwięcej pasażerów straciło lotnisko w Krakowie, z którego usług skorzystało o 2,26 mln pasażerów mniej niż pierwszym półroczu ubiegłego roku. Było to o 59,3 proc. mniej. Największy spadek procentowy zanotował port lotniczy w Modlinie, gdzie obsłużono o 69 proc. pasażerów mniej (1,09 mln). 

Największe załamanie w drugim kwartale

Najbardziej dramatycznym okresem w tym roku okazał się drugi kwartał, w którym nastąpił spadek ruchu pasażerskiego wynoszący aż 99 proc. Było to oczywiście związane z zamknięciem granic i całkowitym zakazem ruchu pasażerskiego. Jak informuje ZRPL, niektóre lotniska już raportują o tym, że grozi im utrata płynności finansowej. Wyniki ruchu pasażerskiego polskich lotnisk regionalnych po pierwszej połowie...Andrzej Jarczewski

Wydanie: 9/2020, TRANSPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail