Nowe wpisy na listę UNESCO u naszych sąsiadów

Tegoroczna 44 sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa oficjalnie obradowała w chińskim mieście Fuzhou, jednak spotkanie odbyło się online. Pośród licznych kwestii poruszonych podczas obrad znalazła się również, budząca zawsze wielkie emocje, kwestia wpisania kolejnych obiektów na listę światowego dziedzictwa. Tym razem dokonano nowych wpisów lub rozszerzono je w przypadku 37 obiektów z całego świata. Wśród nich znalazły się również miejsca położone u naszych sąsiadów – w Czechach i w Niemczech. 

k4ht 454092 983054

Lasy bukowe Gór Izerskich na obradach UNESCO

Nasi południowi sąsiedzi – Czesi zyskali na tej sesji jeden nowy wpis. Są nim lasy bukowe Gór Izerskich. Lasy te zajmują powierzchnię około 27 kilometrów kwadratowych na północnych zboczach Gór Izerskich. Narodowy rezerwat przyrody Buczyny Gór Izerskich jest nie tylko największym obszarem chronionym w Górach Izerskich, ale należy także do największych narodowych rezerwatów przyrody w Czechach. Powstał w 1999 roku z połączenia siedmiu obszarów chronionych Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Frýdlantské cimbuří, Paličník i Tišina. Oprócz buków występują tu także inne unikatowe drzewa, takie jak klon, jodła biała, wiąz górski, jesion, dąb ozimy, lipa sercowata i wielkolistna i klon mleczny. Na szlaku turystycznym wiodącym przez rezerwat można zobaczyć także wiele ciekawych formacji skalnych. 

Niemieckie wpisy

W przypadku naszych zachodnich sąsiadów lista nowych obiektów jest znacznie dłuższa. Nowe obiekty to między innymi: Granice Imperium Rzymskiego, dolny limes niemiecki (wspólnie z Holandią), kolonia artystów na Wzgórzu Matyldy (Mathildenhöhe) w Darmstadt. Uzdrowiska Baden-Baden, Bad Ems i Bad Kissingen wraz z ośmioma innymi tego typu miejscowościami zostały ujęte zbiorowo jako „Wielkie Uzdrowiska Europejskie”. Dodano jeszcze Granice Imperium Rzymskiego, limes naddunajski - część zachodnia (wspólnie ze Słowacją i Austrią). - Obecnie 48 obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Niemczech może poszczycić się posiadaniem znaku Światowe Dziedzictwo UNESCO. Wspólnie z...Andrzej Jarczewski

Wydanie: 8/2021, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail