Za ile na urlop latem – raport WAKACJE.PL

Wprawdzie większość osób żyje właśnie sezonem zimowym, ale część touroperatorów sprzedaje już ofertę na lato 2022. I okazuje się, że są na niąc hętni. Co i za ile kupują? Raport na ten temat przygotował portal Wakacje.pl.

Sezon lato 2021 pokazał, że uwielbiamy podróżować. Z badań regularnie prowadzonych w tym roku przez Europejską Komisję Podróży wynikało, że spośród krajów Unii Europejskiej to właśnie Polska zajmowała pierwsze miejsce pod względem liczby osób deklarujących gotowość do wyjazdu za granicę w celach turystycznych. Najwyraźniej wielu Polaków już dziś zakłada, że wyjedzie latem na wakacje. Jak podają przedstawiciele portalu Wakacje.pl, w połowie listopada ponad 40 proc. sprzedaży stanowiły imprezy, które odbędą się w sezonie letnim (od końca kwietnia do końca października). A dokąd się wybieramy? – Klienci najczęściej kupują wyjazdy do Turcji, Grecji oraz Egiptu – mówi Jolanta Kołodziejczyk, dyrektor produktu w Wakacje.pl. 

r12rt 338585 205997

TROCHĘ TANIEJ, NIECO DROŻEJ

Płacą mniej lub tyle samo, zależnie od kierunku. Okazuje się, że dzięki rabatom (które jednak oferowane są na początku sprzedaży), średnia cena pobytu w popularnej Grecji jest niższa, niż była rok temu na tym samym etapie sprzedaży. – Jeśli kupimy pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu w Grecji już teraz, możemy zaoszczędzić średnio 13 proc. W przypadku 4,5-gwiazdkowych zmiana na minus to średnio 7 proc., przy 4-gwiazdkowych jest nieco drożej niż przed rokiem, bo o 3 proc. – informuje Anna Podpora, menedżer produktu w Wakacje.pl. Jaki jest powód tak atrakcyjnych cen? Jak informują w raporcie Wakacje.pl, dla Grecji znaczącym konkurentem jest Turcja, która w sezonie lato 2021 zajęła pierwsze miejsce w rankingu sprzedaży polskich biur podróży. To skłania tamtejszych hotelarzy do pewnych ustępstw cenowych, choć w ograniczonym okresie – stąd promocje typu wcześniej = taniej. Nie bez znaczenia są też pojawiające się w mediach zapowiedzi zniesienia obowiązku paszportowego dla Polaków podróżujących do Turcji. Żeby przekonać klientów do zakupu pobytu już teraz, obiekty dają atrakcyjne zniżki, które pozwalają biurom obniżyć ceny.

r12rt 863978 266148

Po ich zakończeniu ceny mogą powrócić do poziomów zeszłorocznych – wyjaśnia menedżer. Z kolei za letnią wycieczkę do Bułgarii i Chorwacji w przedsprzedaży zapłacimy tyle samo, co przed rokiem. Jak wynika z zaprezentowanych danych, Bułgaria, której popularność w ostatnich latach systematycznie rośnie, jest obecnie zdecydowanie najtańszym kierunkiem na przyszłoroczne wakacje. – Tradycyjnie podróżują tam najchętniej rodziny z dziećmi, a to dzięki pięknym plażom i bogatej ofercie rozrywkowej oraz krótkiemu lotowi. Drugą grupą, która upodobała sobie ten kierunek, są młodzi turyści. Bułgarię doceniają nie tylko za świetne warunki do kąpieli...OPR. ANDRZEJ JARCZEWSKI

Wydanie: 12/2021, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail